Riaditeľ Gymnázia v Sobranciach oznamuje všetkým žiakom školy a ich zákonným zástupcom, že udeľuje voľno na deň 18. november 2022 (piatok). Školské vyučovanie pokračuje v pondelok 21. novembra 2022 podľa platného rozvrhu.
Novinky
Prednáška o dezinformáciách a hoaxoch
Dňa 9. 11. 2022 sa zrealizovala prednáška o dezinformáciach a hoaxoch spojená s mini workshopom pod vedením dokumentačného pracovníka Zastúpenia Európskej komisie v SR pána Andreja Krchňavého v spolupráci s Mgr. Štefanom Zachariašom (Informačné centrum EUROPE DIRECT Košice). Prednášky sa zúčastnili študenti sexty, septimy a 3. A.
Mgr. Dedinová
Náš projekt v celoštátnom finále Festivalu vedy a techniky AMAVET ocenený špeciálnou cenou
V Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave sa 7. – 8. 11. 2022 uskutočnilo celoštátne finále Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Náš projekt LIDICE 80, ktorý na Festivale prezentovali Štefánia Merganičová a Tomáš Vaľko (kvinta), bol ocenený špeciálnou cenou v kategórii Spoločenské vedy. Získané ocenenie je ocenením práce celej triedy kvinta, ktorá počas minulého roka aktívne plnila projektové úlohy, výsledkom ktorých bol vznik autorského protivojnového zborníka.
Účasti na celoslovenskom finále predchádzalo 21. 10. 2022 krajské kolo Festivalu na pôde Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, na ktorom našu školu úspešne reprezentovali aj Lucia Berková a Vilma Oklamčáková (oktáva) s projektom Marangoniho efekt v kategórii Fyzika a astronómia.
Doc. JUDr. M. Giba, PhD., predseda Asociácie pre mládež, vedu a techniku AMAVET, na slávnostnom odovzdávaní cien povedal: „Vyhlasujeme víťazov, no porazených nemáme. Len samotná skutočnosť, že ste tu, na celoslovenskom kole, znamená, že ste úspešne prešli predchádzajúcimi etapami súťaže a už to je dôvod na spokojnosť. Sme veľmi potešení, že sme po roku opäť videli motivovaných mladých ľudí, ktorí prišli prezentovať výsledky svojej práce s nadšením, znalosťou veci, a to je vždy radosť vidieť. Spoločnosť potrebuje vedu, potrebuje nadšených mladých ľudí, ochotných na sebe pracovať!“
Srdečne blahoželáme všetkým žiakom gymnázia, ktorí nás úspešne reprezentovali na Festivale vedy a techniky AMAVET 2022. Ďakujeme za Vašu hodnotnú prácu. Zachovajte priazeň vede, poznaniu a tomu, čo robíte. Nevzdávajte sa a napredujte!
Úspešné pokračovanie vo Vašich ďalších projektoch!
SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE PUTOVNEJ VÝSTAVY
„Podarí sa mi niekedy napísať niečo veľké? Bude zo mňa niekedy novinárka alebo spisovateľka? Keď píšem, dokážem zachytiť všetko, svoje myšlienky, svoje ideály, svoje predstavy. Nechajte ma byť takou, aká som!“ Toto sú slová Anny Frankovej, nemeckého dievčaťa židovského pôvodu, ktoré sa spolu so svojou rodinou ukrývalo pred nacistickým prenasledovaním v tajných priestoroch domu v Amsterdame. Výstava, ktorú sme v pondelok 7. 11. 2022 slávnostne otvorili, zasadzuje Annin príbeh do kontextu 2. svetovej vojny, upozorňuje aj na genocídu židovského obyvateľstva. No príbeh Anny Frankovej je veľmi aktuálny aj dnes. Prečo? Výstava pomáhať budovať povedomie o inakosti, o diskriminácii, historicky spracúva príbeh Anny Frankovej a prepája ho s osudmi dnešnej mládeže, ktorá čelí rôznej forme diskriminácie.
Na slávnostnom otvorení výstavy sa v Russayovej vile zúčastnili aj pozvaní hostia z Okresného úradu v Sobranciach, pani riaditeľka ZŠ Komenského 6, pani riaditeľka CVČ Zvonček a vedúca oddelenia kultúry Mesta Sobrance. Pán riaditeľ gymnázia pred slávnostným otvorením výstavy odovzdal žiakom našej školy certifikáty sprievodcu/sprievodkyne výstavou.
Hostiteľmi a sprevádzajúcimi výstavy sme my, mladí ľudia, študenti Gymnázia v Sobranciach. Chceli by sme však poďakovať aj tým, ktorí stoja za spoluorganizáciou výstavy, a to Nadácii Milana Šimečku a Mestu Sobrance.
Srdečne Vás všetkých pozývame na putovnú výstavu v našej réžii.
Pracovný tím žiakov Gymnázia Sobrance
31
Fyzikálny Náboj
Akademická pôda UPJŠ v Košiciach sa stala dejiskom medzinárodnej súťaže Fyzikálny Náboj. V športovom a fyzikálnom duchu bojoval náš tím v zložení Janka Fečíková zo sexty a Emil Dzvonik, Viktória Slaviková, Adam Kurdila a Pavol Fabišik z II. A. Skoro sme boli iba štyria, ale našťastie sa nášmu Adamovi podarilo doraziť do Košíc v tesnom závese za nami a nabitý adrenalinom napokon zabodoval a posunul nás v celoštátnom rebríčku vyššie. Škoda, že Vika si neverila a správny výsledok nedala porote. Boli by sme o pár priečok lepší. Janka zvládla zahrievanie českej vlajky a spoločne s Emilom a Paľom riešili úlohu o hľadaní meteoritu. Nakoniec po 120 minútach počítania sme sa zaradili medzi 14 súperiacich škôl v Košiciach a 50 zo Slovenska, ktoré mali v tejto naozaj náročnej súťaží svoje tímy a už to je úspech. Všetkým našim študentom ďakujeme aj za ich čas, ktorý venovali reprezentácii nášho gymnázia na krajskej, celoštátnej a medzinárodnej úrovni.
Príprava na zaujímavú výstavu „Nechajte ma byť takou, aká som“
1. workshop – štvrtok 3. 11. 2022
Všetci sme plní očakávania vstupovali do jednej z miestností Russayovej vily, v ktorej bude celý november 2022 hosťovať zaujímavá a veľmi aktuálna medzinárodná putovná výstava. My, vybraný pracovný tím študentov Gymnázia Sobrance, budeme sprevádzať žiakov okolitých škôl, ale aj širokú verejnosť výstavou a približovať im život Anny Frankovej a jej rodiny. Po malom zoznámení sa s lektormi, nasledovali aktivity na lepšie spoznanie sa v skupine. No v aktivitách sa skrývalo omnoho viac... Vytvorili sme si priestor, v ktorom sme nemali problém otvorene prezentovať svoj názor. Viac sme sa dozvedeli o slovách ako diskriminácia, predsudky, holokaust a pogrom. Tieto slová vám neskôr vysvetlíme, keď vás budeme touto výstavou sprevádzať. Pozreli sme si aj krátky dokument, venovaný tejto problematike. Prvýkrát nás výstavou sprevádzali naše lektorky z Nadácie Milana Šimečku, Tina a Angelika. Plní očakávania, čo nám prinesie zajtrajší deň, sme sa rozlúčili. Zajtra si to už vyskúšame my ,,naostro"...
2. Workshop – piatok 4. 11. 2022
Ráno sme začali aktivitou v skupinách, ktorá pozostávala z viacerých častí. Jej cieľom bolo poukázať na to, ako sa z predsudkov dokáže situácia vystupňovať až do genocídy. Išlo o pyramídu nenávisti, podľa ktorej sme si zoradili fotografie v závislosti od rastúceho napätia, ktoré bolo vyvíjané na židov. V skupine sme sa pokúsili vymedziť aj pojem holokaust. Po tejto aktivite sme si rozdelili výstavu a každej dvojici boli pridelené konkrétne vystavované panely. Počas generálky prezentácie výstavy sme sa zastavovali a spoločne zdieľali konštruktívnu kritiku. Každý mal právo vyjadriť sa a povedať, čo sa mu páčilo, ale aj to, čo by bolo potrebné vylepšiť. Všetci sme pod miernym stresom a máme obavami, ako to neskôr sami zvládneme. Veríme však, že naše lektorky nás pripravili dostatočne dobre a prezradili nám svoje tipy a triky, ako zachovať pokoj, dobrú náladu, alebo ako pracovať s publikom.
Tešíme sa na Vás!
Za pracovný tím študentov gymnázia
Lila (sexta)
10
Uchaľák v príme
Po krátkej adaptácii sme my, sekundáni, patrične privítali a udomácnili na pôde gymnázia našich najmladších spolužiakov, prímanov. Pripravili sme pre nich krásny uchaľák, na ktorý, veríme, že budú často a radi spomínať. Najprv sme ich skrášlili, aby v tento, pre nich výnimočný, deň boli nezabudnuteľne krásni. Potom nasledovalo slávnostné nasadenie ušiek, aby sme im pripomenuli, že sú na škole tie najmladšie a najmilšie ušká. Keď boli takto krásne doladení, tak sme si pre nich pripravili rôzne súťaže, ktoré dokonale zvládli. Spoločne sme si tento deň naozaj užili. Ďakujeme pani profesorkám za spoluprácu, pohostenie a organizáciu.
Sekundáni
14
Skrátené vyučovanie
Dňa 4. novembra 2022 (piatok) bude skrátené vyučovanie, ktoré sa končí 7. vyučovacou hodinou.
1. hodina: 8.00 - 8.30 hod.
2. hodina: 8.35 - 9.05 hod.
3. hodina: 9.10 - 9.40 hod.
4. hodina: 9.50 - 10.20 hod.
5. hodina: 10.25 - 10.55 hod.
6. hodina: 11.00 - 11.30 hod.
7. hodina: 11.35 - 12.05 hod.
#Europe Code Week
Aj tento rok sme sa zapojili do iniciatívy, ktorej cieľom je priblížiť programovanie zábavnou a pútavou formou, pod názvom Európsky týždeň programovania. Tohtoročný jubilejný 10. ročník prebiehal v dňoch 8.10. – 23.10.2022. Oslávili sme ho programovaním micro:bitov. Na hodine informatiky sme vytvárali animácie a projekty, v ktorých sme skúmali, ako fungujú senzory akcelerometer, snímač teploty a snímač intenzity svetla. Vytvorili sme tlčúce srdce, svietiace slnečné lúče, blikajúcich smajlíkov, senzor slnečného svetla (kde pri zapnutí svetla sa mikrobit rozsvietil), vytvorili sme nočné svetlo, (ktoré zareagovalo na tmu rozsvietením), teplomer a u starších žiakov sme vyskúšali aj rádiovú komunikáciu pri vytvorení svetelného alarmu. Ako doplnkovú aktivitu sme v kvinte vytvorili hudobné projekty v Scratchi, ktoré si môžete pozrieť v štúdiu https://scratch.mit.edu/studios/32202418.
Priblížili sme si tak programovanie hravou formou a za našu aktívnu účasť sme získali certifikát.
PaedDr. Zlatica Cibereová
17
Erasmus+ v Portugalsku
V dňoch 22.10 – 29.10.2022 sa riaditeľ školy Marián Mižák zúčastnil kurzu s názvom „IKT vo vyučovaní a medzinárodných projektoch“ a učiteľ informatiky Martin Miňo kurzu s názvom „Nebojme sa programovania“ vďaka projektu Erasmus+. Miesto konania kurzu: Alcanede, Portugalsko, školiace stredisko MEIO.
Kurzy boli zamerané na využitie moderných technológií vo vyučovaní a medzinárodných projektoch. Pracovalo sa v online textových dokumentoch, vytvárali sa videá, digitálne fotografie a komiksy, tvorba projektu a spracovanie poskytnutého digitálneho materiálu.
Cieľom bolo získať kompetencie, ktoré budú využívane v edukačnom procese pre zlepšenie vyučovania prírodovedných predmetov z využívaním zahraničných zdrojov informácií pre žiakov a študentov. Kompetencie budú využité vo vyučovaní prírodovedných predmetov.
Kurz viedli dvaja skúsení kolegovia z Českej republiky Václav Fišer a Zdenek Heteš. Profesionálny prístup, organizácia a dobre vypracovaný program kurzu, umožnili získať teoretické a praktické zručnosti v oblasti IKT, ale aj poznať krásu, históriu, zvyky a tradície novej krajiny. Tento kurz a hlavne to, že prebiehal v Portugalsku, umožnil zúčastneným zlepšiť komunikáciu v cudzom jazyku, vzájomne si vymieňať poznatky a skúsenosti ako aj nadviazať spoluprácu potrebnú na tvorbu ďalších medzinárodných projektov.
Jesenné prázdniny
sa začínajú v piatok 28. októbra 2022 a končia sa v pondelok 31. októbra 2022. Vyučovanie sa začne v stredu 2. novembra 2022.
Olympiáda o EÚ
Po predchádzajúcich úspešných ročníkoch sa Fakulta sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave rozhodla v tejto tradícii pokračovať a opäť usporiadať Olympiádu o Európskej únii. V predchádzajúcich dvoch rokoch sa Olympiáda neuskutočnila v dôsledku pandemickej situácie spôsobenej vírusom COVID-19. Olympiáda je určená hlavne pre študentov 3. a 4. (resp. predmaturitného a maturitného) ročníka stredných škôl. Je to vedomostná súťaž a výchovno-vzdelávacia aktivita zameraná na prehlbovanie vedomostí študentov o Európskej únii, ktorá zároveň vytvára priestor pre aktívnu komunikáciu mládeže a budovanie pozitívnych vzorov a návykov. Záujem a pochopenie základných princípov fungovania a hodnôt Európskej únie zo strany mladých ľudí pokladáme za zásadnú potrebu, ktorá môže do budúcnosti ovplyvniť vývoj členstva SR v EÚ.
Dňa 24.10.2022 sa uskutočnilo online elektronické kolo tejto súťaže, ktoré bude vyhodnotené do 30.10.2022.
Našu školu reprezentovali študenti spoločenskovedného seminára 3.A a septimy v tomto zložení:
FK Tibava: Matej Ivaniš, Samuel Kondík, Alex Pšak,
Eurogirls: Kristína Janusiková, Natália Košičová, Daniela Mihalčová
Vieme o EÚ: František Baľo, Laura Minčáková, Laura Štefančíková,
Žltomodrí: Daniela Andrusová, Alexander Papp, Liana Toščáková.
Olympiáda sa koná pod patronátom predsedníčky EP a záštitu nad podujatím prevzalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Partnerom tohto ročníka Olympiády sa stala Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, Zastúpenie Európskej Komisie na Slovensku, europoslanci a Európsky dialóg.
Cesta za informatikou 3
Záverečné dva dni nášho projektu Erasmus+ v Chorvátsku boli opäť jedinečné a plné vzdelávania sa, zažívania nových vecí a zábavy. V predposledný deň našej cesty za informatikou a technológiami sme si vyskúšali opäť niečo úplne nové. Skladanie robotov z lega a následne programovanie, ktoré ich rozpohybovalo bolo pre nás pútavé aj napriek tomu, že s legom sa už dávno nehráme. Workshop LEGO Education SPIKE bol spojením kreativity a programovania a my sme si tento program naozaj obľúbili. Po tom, ako sme zložili množstvo robotov z lega, sme celý projekt ukončili spolu s pánom riaditeľom a učiteľkami v škole v Strahoninci. Nezabudli sme ani na našich nových chorvátskych kamarátov, s ktorými sa nám lúčilo naozaj ťažko, ale vďaka internetu ostávame v kontakte aj naďalej. Nasledujúci deň nás čakala opäť dlhá cesta domov, počas ktorej sme si v hlave prehrávali nezabudnuteľné momenty z našej cesty za informatikou. Okrem nových poznatkov zo sveta počítačov si však odnášame aj veľa zážitkov, spomienok, skúsenosti a nové priateľstvá.
Terezka z kvarty#Erasmus+
2
Postupujeme na Celoslovenské finále súťaže Festival vedy a techniky AMAVET 2022
Tímový vedátorský projekt kvinty s názvom LIDICE 80 veľmi úspešne prezentovali Števka Merganičová a Tomáš Vaľko formou postera odbornej hodnotiacej komisii v krajskom kole pre Košický a Prešovský kraj dňa 21. 10. 2022 na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Tí najúspešnejší z krajských kôl postupujú na Celoslovenské finále, ktoré sa uskutoční počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku v dňoch 7. a 8. novembra 2022 v Bratislave. A náš tímový vedátorský projekt LIDICE 80 patrí medzi najúspešnejšie krajské projekty a vybojovali sme postup na Celoslovenské finále tejto prestížnej súťaže. Samotný vedátorský projekt LIDICE 80 sa rodil postupne a je výsledkom výskumnej a tvorivej práce celej triedy KVINTA a našich zahraničných partnerov, a to žiakov ZŠ Václava Havla v Poděbradoch.
Bezprostredné reakcie kvintánov po Festivale: „Bola to určite skvelá skúsenosť, rád by som sa ešte zúčastnil niečoho podobného! Ďakujem za možnosť.“
„Veľmi sa mi páčili priestory Prírodovedeckej fakulty, kde sme poster prezentovali. Určite je to neoceniteľná skúsenosť.“
Kvintáni, srdečne blahoželáme a držíme palce na Celoslovenskom finále súťaže Festival vedy a techniky AMAVET 2022 v Bratislave!
8
Deň otvorených dverí UPJŠ
Naša najbližšia univerzita otvorila svoje brány.. Študenti septimy, oktávy, tretieho a štvrtého ročníka sa v piatok, 21. októbra, zúčastnili Dňa otvorených dverí na obľubenej Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Keď sa rozutekali po fakultách svojich záujmov, bol problém ich zastaviť. Na univerzitnej pôde nás milo privítali a boli otvorení všetkým našim otázkam. Na lekárskej fakulte sa pichal inzulín a obväzovali sa končatiny, na filozofickej fakulte sa testoval reakčný čas a na právnickej fakulte sa diskutovalo o právnych následkoch aj toho najmenšieho trestného činu. Na našej partnerskej prirodovedeckej fakulte zaujali prezentácie možností štúdia biológie, informatiky a ostatných prírodovedných predmetov. Každú fakultu si naši študenti pochvaľovali a my, učitelia, sme s radosťou hľadeli na to, ako si natešene vysvetľovali a zdieľali všetky aktivity a informácie. “Ďakujeme za krásny zážitok,” odkazujú študenti organizátorom tejto akcie.
Na ceste za informatikou 2
Nasledujúce tri dni na našej ceste za informatikou v Chorvátsku sme naplnili naše poslanie, naučiť sa vo svete technológií niečo nové, naplno. V stredu sme školské doobedie strávili programovaním v aplikáciách, ktoré už poznáme, ako kreatívny program Scratch, v ktorom sme chorvátskym študentom predstavili naše Slovensko prostredníctvom počítačovej techniky. Vyskúšali sme si ale aj to, s čím sme sa doposiaľ u nás nestretli. Malé ale šikovné ozoboty boli pre nás novinkou, ale práca s nimi sa nám zapáčila a opäť sa potvrdilo, že informatika nie je iba o sedení za počítačom. Preto sme sa následne odpojili zo sietí a v nasledujúcom workshope - Coding unplugged, sme si vyskúšali "rozmýšľať" ako počítače. A mikrobity - malé programovateľné počítače v nás prebudili aj kreatívnu stránku. Slnečné počasie nás popoludní opäť dostalo zo školských lavíc a technológie sme vymenili za miestne tradície. Navštívili sme interaktívne múzeum, kde nás oboznámili s Međimurjím a jeho tradíciami interaktívne tabule a voskové figuríny. Naplnení vedomosťami zo sveta informačných technológii, sme vo štvrtok strávili čas v škole aj na iných predmetoch. Angličtina, ktorá nás sprevádza celým projektom, nás aj v škole veľmi bavila. A tak, ako tradične sme poobede navštívili niečo miestne. Tentokrát mestečko Varaždin, kam sme sa odviezli vlakom. Barokové kostoly, parky plné zelene, historické námestie a jesenné slnko. To bol Varaždin, po ktorom nás previedla kamarátska pani učiteľka Tea.
Terezka z kvarty
10
Day FOUR & FIVE alebo bodka na záver Erasmus+ mobility
Náš pobyt v Turecku sa pomaly chýli ku koncu, ak tak sme štvrtý deň strávili v meste Hatay. Závan pradávnej histórie nám spôsobil zimomriavky, keď sme sa ocitli v prvom kresťanskom kostole vo svete nachádzajúcom sa v jaskyni nad mestom. Legenda hovorí, že sv.Peter v ňom slúžil omše a dodnes je to pútnické miesto cirkevných predstaviteľov. V múzeu mozaík sme obdivovali krásu obrazov vyskladaných z malých kúskov a nedokázali sme si ani predstaviť, ako dlho im trvalo tieto diela vyrobiť. Mali sme možnosť bližšie sa pozrieť, ako vyrábajú miniatúrne mozaiky. Cesta za poznaním kultúrneho dedičstva Hataya pokračovala v reštaurácii, ktorá sa nachádza na zozname gastronomických pamiatok UNESCO. Okúsili sme ich tradičné jedlá, ktoré boli veľmi chutné, samozrejme, nesmieme zabudnúť na ich pravý turecký čaj. Po obede sme, takmer doslova, preleteli miestnym bazárom a ochutnali sme typickú hatayskú špecialitu. Placka plnená syrom poliata cukrovou vodou. Neskôr sme zistili, na čo všetko sa dá použiť rastlina Daphne, náš vavrín. Vypočuli sme si aj legendu o bohyni Daphné a bohovi Apollovi a navštívili miesto späté s touto legendou - vodopády. Povráva sa, že voda, ktorá nimi tečie, je zo sĺz Apolla, keď sa Daphné premenila na vavrín. Okúsili sme jej ľadový chlad, čo na naše unavené nohy pôsobilo ako balzam. Čo viac dodať? Predposledný deň našej mobility rozšíril naše obzory, obohatil naše vedomosti o hosťovskej krajine, a to sme videli len zlomok jej krás, histórie a kultúry. Janka (sexta)
...a čo na záver? Posledný deň mobility sa niesol v pracovnom duchu. Kým naši učitelia sa venovali vyhodnocovaniu mobility, prípravám tej ďalšej, my, študenti sme sa rozutekali (nie doslova – odviezli si nás v mikrobusoch) do tureckých rodín. Tu sme okúsili tradičnú tureckú pohostinnosť a pod vedením rodičov i ostatných členov rodín sme sa zaúčali do tajov výroby domácich pokrmov a učili sme sa prirodzeným, nechemickým, spôsobom konzervovať potraviny. Aj tu platilo heslo, že čím skromnejší ľudia, tým vrúcnejšie privítanie. A... samozrejme, tým ťažšie lúčenie ... muselo to prísť a my sme sa zrazu ocitli na slávnostnom vyhodnotení projektovej mobility a odovzdávaní certifikátov. Nekončiace objatia, padajúce slzičky a sľuby, že týmto to iste neskončí - takto sme sa rozlúčili s erasmackou rodinou a vrátili sme sa do reality každodenného života. Niekto si povie, že fajn výlet, ale my, priami účastníci vieme, že to bola cesta za poznaním spríjemnená priateľskými ľuďmi a krásnymi miestami, ktoré sme mali česť spoznať. Už teraz závidíme tým študentom, ktorí po nás preberú štafetu v partnerskej škole v Taliansku. Lianka+Kajka+Janka (sexta)
9
ErasmusDays
V rámci osláv piateho ročníka #ErasmusDays, ktoré sa v tomto roku konali v dňoch 13.-15. 10. 2022, sa trieda III.A zúčastnila zaujímavej akcie organizovanej Centrom voľného času Zvonček v Sobranciach. Na úvod si žiaci zmerali sily vo vedomostnom kvíze so žiakmi zo Spojenej školy v Sobranciach. A našim žiakom sa naozaj darilo, obsadili prvé tri miesta a za tie získali aj vecné ceny. Potom nás p. inžinierka Martina Pihuličová, ktorá pracuje pre NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže (vznikol 1.7.2022) vo svojej zaujímavej prezentácii voviedla do tajov projektov mobility mladých ľudí. Dúfajme, že jej slová padli na úrodnú pôdu.