• Svetový deň zdravej výživy

Viete, prečo je tento deň dôležitý? Pretože je  skvelou príležitosťou na vzdelávanie, osvetu, ale i motiváciu k zmenám v našich negatívnych stravovacích návykoch. A keďže v našej škole nám záleží na tom, aby sme mali čo najviac zdravých ľudí, pripomenuli sme si aj my tento dôležitý deň.

Žiaci prímy a kvarty vytvorili zaujímavé  projekty, v ktorých poukázali na to, že zdravá výživa je základom kvalitného a plnohodnotného života a prispieva k prevencii mnohých ochorení.  Veríme, že táto téma nezostane len aktivitou jediného dňa, ale stane sa súčasťou celého nášho života.

• Správna voľba povolania 2024

Naše gymnázium  sa  15. 10. 2024 zúčastnilo na prezentačnej  výstave stredných škôl KSK – Správna voľba povolania 2024 v Michalovciach. Podujatie, na ktorom sa predstavili stredné  školy z okresov Sobrance a Michalovce, bolo skvelou príležitosťou pre žiakov ZŠ  a ich rodičov bližšie spoznať možnosti štúdia aj v našom gymnáziu.

Náš stánok prilákal záujemcov, ktorým sme predstavili naše študijné programy, projekty a úspechy našich študentov. Deviataci si mohli prezrieť práce z rôznych oblastí, vyskúšať si interaktívne aktivity a porozprávať sa s našimi žiakmi i učiteľmi o štúdiu v našej škole.

Veríme, že sa nám podarilo vytvoriť pozitívny dojem a motivovať deviatakov k ďalšiemu štúdiu práve na Gymnáziu v Sobranciach.

P.S.:  Veľká vďaka patrí nášmu „dream team-u“  (Lianka Podoľaková, Hanka Hamadejová, Viki Hricová, Sonička Vaľková,  Šarlotka Michalková, Emil Dzvoník, Jakub Oreský a Tadeáš Mižák) za skvele odvedenú prácu.

• Exkurzia Poľsko

V dňoch 10. – 11. 10. 2024 sme sa my, žiaci septimy, 3.A a oktávy zúčastnili náučno-poznávacej exkurzie v Poľsku. Po šťastnom príchode sme na chvíľu stíchli a zamysleli sa nad tým, čo dokázal urobiť človek človeku. Pochmúrne myšlienky na nás doľahli v Osvienčime a v Brezinke, bývalých koncentračných táboroch. Druhý deň sme mali navštíviť hrad Wawel, ale kvôli stretnutiu 11 prezidentov rôznych európskych krajín sa program exkurzie zmenil. Navštívili sme historické jadro mesta Krakov, bývalú tržnicu Sukiennice a spoznali sme židovskú štvrť a synagógu.

• SVETOVÝ DEŇ DUŠEVNÉHO ZDRAVIA

Na našej škole sme si spolu s učiteľmi a žiakmi pripomenuli 10. októbra SVETOVÝ DEŇ DUŠEVNÉHO ZDRAVIA . Jeho cieľom je zvýšiť informovanosť v otázkach duševného zdravia na celom svete a zároveň upriamiť pozornosť na to, že duševné zdravie je pre človeka veľmi dôležité a preto by sa mu mala venovať rovnaká pozornosť a starostlivosť ako zdraviu telesnému. V dňoch 9.10. a 10.10.2024 boli na našej škole realizované preventívne a intervenčné aktivity, pri ktorých sa žiaci spolu so školskou psychologičkou rozprávali o tom, čo duševné zdravie znamená, čo prispieva k duševnej pohode a ako si ho chrániť.

Modrý kvietok nezábudky je symbolickým vyjadrením krehkosti duševného zdravia a vyzýva ľudí nezabúdať, že bez duševného zdravia nemôže existovať ani fyzické zdravie, a preto v rámci akcie Pomôžme Lige za duševné zdravie sme 10.10.2024 na Deň nezábudiek uskutočnili aj finančnú zbierku v škole a v uliciach mesta. Túto aktivitu mali na starosti študentky sexty.

Určite sami viete, že ak sa cítite dobre a ste spokojní aj svet je odrazu krajší. Učme sa preto uvedomovať si ako sa máme, zastavme sa a užívajme si prítomný okamih. Nájdime si čas na úsmev, priateľov, na samých seba, rešpektujme svoje potreby a potreby iných, zašportujme si, zabezpečme si dostatok spánku, poďme do prírody, vypnime mobily, či počítače, nastavme si životné ciele, ale nezabúdajme, že je v poriadku, ak sa občas cítime smutne, no ak to trvá pridlho buďme odvážni a požiadajme o pomoc.

• Európsky deň jazykov

Európsky deň jazykov – deň, kedy sa oslavuje jazyková rôznorodosť a kultúrne bohatstvo európskych krajín. 26. 9. 2024 sme sa aj my rozhodli zorganizovať netradičný spôsob výučby a tieto jazyky a krajiny spoznať tak trochu netradične. Vyučujúci cudzích jazykov pripravili šesť stanovíšť, na ktorých sme sa postupne všetci vystriedali a mali tak možnosť spoznať anglický, nemecký, ruský, španielsky, francúzsky a chorvátsky jazyk. Nielenže sme absolvovali rôzne kvízy, na ktorých sme sa snažili čo najviac zabodovať a správne odpovedať, ale zároveň sme si skúsili rôzne iné aktivity, ktoré si pre nás pripravili niektorí naši spolužiaci. Lepili sme plagát (výsledok našej snahy môžete vidieť v galérii pod týmto článkom), skladali puzzle, ochutnávali rôzne jedlá napr. fritule – chorvátske mini šišky, gaspacho (studenú zeleninovú polievku) a churros (sladké šišky so škoricou a nutellou), spoznávali významné osobnosti, vytvárali dvojice slov a pod. Pre najúspešnejších z nás čakala nejaká odmena. Takýto netradičný spôsob výučby sa nám veľmi páčil.

• kancelária: 056/652 10 20
          riaditeľňa: 056/652 24 64 školská jedáleň: 0917 912 675