• Novinky

     • Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku

      Každoročne sa z okresného kola Olympiády v anglickom jazyku vraciame s diplomami. Ani tento rok nebol výnimkou. Všetci, ktorí naše gymnázium reprezentovali vo svojich kategóriách, obsadili postupové miesta a  onedlho, 12. februára 2020, budú za našu školu, ale i okres, bojovať v krajskom kole. Preto Jasmínke Sopkovej (sekunda), Karin Juhaščíkovej (tercia), Samuelovi Kovaľovi (sexta), Samuelovi Babičovi (2.A) a "last but not least" Adriánovi Habuštovi (septima) budeme fandiť a držať prsty, aby im to medzi najlepšími jazykármi kraja dobre pálilo. "We are proud of you, guys."

     • Best in English / Angličtinár roka

      Ako  každý rok, tak aj v roku 2019 sme sa zúčastnili celoeurópskej súťaže v anglickom jazyku Best in English. Výsledky nás opäť potešili, blahoželáme všetkým účastníkom, vrátane Samka Babiča z 2.A, ktorý spadá do inej kategórie a tiež usilovne zabojoval. Alexandra potvrdila svoje kvality, pretože aj vlani sa ocitla na top mieste v škole a medzi najlepšími zo Slovenska i z ostatných krajín. 

     • ŠTUDENTSKÉ  VIANOCE 2019

      V rýchlom behu dní nášho uponáhľaného sveta aj tak vždy príde čas Vianoc. Čas sviatočný, čas výnimočný, čas priam zázračný. Prichádza k nám  so všetkým, s čím si spájame najkrajšie sviatky roka. A u  nás, v našom gymnáziu, sú vianočné sviatky už tradične spojené so  ŠTUDENTSKÝMI VIANOCAMI.  Ako to zaznelo  v piesni v podaní kvarty : „Nechajme starosti, trápenia,  hádky, poďme sa spoločne prejsť do rozprávky. Všetci  sa  náhlime, zastavme čas, najkrajšie Vianoce sú iba v nás!“

      A tak sme aj urobili. V piatok 20. 12. 2019 sme v Dome kultúry v Sobranciach prežili krásny predvianočný deň plný nielen vianočných piesní, tancov a videí. Milým spestrením vianočného programu bolo aj blahoželanie nášmu pánovi riaditeľovi, ktorý práve v tomto čase oslavuje svoje životné jubileum. A keďže našu gymnaziálnu rodinu na jeden projektový týždeň v septembri rozšírili učitelia a žiaci partnerských  projektových škôl z Poľska a Talianska,  vznikli nové priateľstvá, netradične strávené krásne  chvíle, napríklad roztancované pódium počas Európskeho dňa jazykov za tónov poľskej polonézy.  Ako sa našim študentom darí príprava na ďalšie projektové stretnutie v marci v talianskej Sicílii?  Výborne! Presvedčili nás o tom tancom a spevom študenti sexty a 3. A.

                   Čo ešte dodať? Blížia sa tie krásne chvíle vianočné, v láske, šťastí prežime  ich spoločne. Veď nie sú dôležité dary, hlavne nech sa  nám všetkým čo najviac darí!   Najkrajšie darčeky, tie nie sú v škatuliach, sú ukryté tam, niekde v hĺbke, v nás. Skúsme si ich na Vianoce priať, možno ich prinesie ten, kto nás má rád.

                                                                                                                               Krásne Vianoce a úspešný rok 2020!

      Fotografie z tohto dňa si môžete pozrieť v galérii.

     • Exkurzia nielen za poznaním...

      My, sekundáni, sme  spolu s našimi kamarátmi primánmi vo štvrtok 28. 11. 2019 navštívili hvezdáreň v Michalovciach(hehe - hviezdy medzi hviezdami). Tam  sme sa dozvedeli čo-to o pozorovaní hviezd.  Vypočuli a pozreli sme si zaujímavú prezentáciu o príprave a výcviku kozmonauta, ktorý musí spĺňať prísne kritéria výberu.  Mimochodom, vedeli ste, že iný názov, ktorý sa používa pre kozmonauta, je taikonaut a pochádza z čínštiny?

      Ešte stále plní energie sme navštívili Zemplínske múzeum v Michalovciach, v ktorom sa nám veľmi páčilo. Aj keď nás moderné prvky múzea (hovoriace hlavy, zaujímavo  umiestnené exponáty) veľmi zaujali,  s obdivom sme si poobzerali  aj staršie vystavené exponáty. Naša spolužiačka Soňa si  v jednej z miestností múzea zahrala na skutočne historickom klavíri a  jej krásne melódie nám príjemne ulahodili. 

      Skvelou bodkou za zaujímavou exkurziou bola Laser Game Michalovce. My, sekundáni, skúsení to borci, sme po prvýkrát voviedli kamarátov primánov do nášho "bojového sveta", ktorý sa  im riadne zapáčil. Opäť sme prežili jeden úžasný deň "gympľarikov", za ktorý sa chceme poďakovať aj našim pani profesorkám triednym.

                                                                                                                       Šarlotka a Zuzka

                                                                                                                          sekunda OGY

    • Červené stužky 2019
     • Červené stužky 2019

      Červené stužky sú symbolom boja proti chorobe AIDS, sú symbolom 1. decembra - Svetového dňa boja proti AIDS a sú aj symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS. Tento rok je to už trinásty ročník. Naša škola sa zapája do tejto kampane každý rok rôznymi aktivitami napr. aj pripnutím a nosením  červenej stužky.

       

       

     • Regionálna dejepisná súťaž STOPY 2019

       

      V piatok 22.11. 2019 sme sa my, žiačky tercie,  zúčastnili regionálnej dejepisnej súťaže STOPY v  CVČ Sobrance. Mottom súťaže bolo: „Kým zazneli zvony mieru..., 75 rokov od oslobodenia.“ Náš súťažný projekt bol venovaný oslobodzovaniu obcí Baškovce, Podhoroď, Veľké Revištia, Remetské Hámre, a to prostredníctvom príbehom pamätníkov z týchto obci.  Pripomenuli sme si, že na históriu netreba zabúdať. Diváci prežívali emotívne chvíle spolu s nami. Po prehliadke projektov sme sa všetci zúčastnili pietneho aktu pri pomníku padlým, ktorým sme si pripomenuli oslobodenie mesta Sobrance. Súčasťou pietneho aktu bolo aj sadenie pamätného stromu  (platan) Alexa Moskovica.  Uvedomili sme si, že SLOBODA NIE JE SAMOZREJMOSŤ! A za tú našu zahynuli tisíce nevinných ľudí. Tento deň v nás naozaj zanechal STOPY ...

                                                                                              Lila, Hanka, Ninka a Kaja

       

     • Zaslúžená triednická hodina v LASER GAME ARÉNE


      Ako odmenu za výborne zvládnutý „uchaľák“  pre primánov sme my, sekundáni, spoločne s našou pani profesorkou triednou strávili piatkové popoludnie v LASER GAME ARÉNE v Michalovciach. Už cestou autobusom sme rozoberali našu „taktiku“ hry. Po príchode do arény  sme sa rozdelili do tímov a dohodli sa na podrobnostiach hry, ako sú hudobné motívy či farby jednotlivých tímov. Každý z nás si zahral dve tímové hry. A tie sme si riadne užili. Na tú tretiu v poradí zostali sily len niektorým  z nás. Medzitým nám z Janka s Martina vyrástli riadni chlapi a si vyskúšali aj „sumo – súboj“. Nebojte sa, neublížili si, len si pozrite fotografie a pochopíte. Výsledok tejto  hry bol nejasný, ale  to vôbec nie je dôležité. Triednická hodina sa nám veľmi páčila a dúfame, že nabudúce si zahrá s nami aj pani profesorka. P.S. Možno ako sumo bojovníčka. :)

                                                                                           Šarlotka a Zuzka

     • OZNAM

      V utorok (19.11.2019) o 15.30 hod. sa uskutoční plenárne a triedne stretnutie rodičov jednotlivých tried.

     • STM Košice – exkurzia

      Dňa 14.novembra 2019 sa žiaci kvarty zúčastnil exkurzie v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach.

      Zúčastnili sa podujatia pod názvom „Magneticko - múzejná hodinka“. Interaktívna hodinka bola zameraná na magnetizmus, magnetické javy, jednosmerný prúd a elektromagnetickú indukciu. Predviedli nám ukážku Oerstedtovho pokusu z roku 1820, v ktorom vlastne dokázal, že magnetizmus a elektrický prúd spolu súvisia. Bol nám vysvetlený princíp elektromagnetickej brzdy. Videli sme jednosmerný motor z roku 1855, homopolárny motor, Jedlíkov motor, sériový motor a zároveň nám vysvetlili princíp fungovania týchto motorov. Mohli sme si vyskúšať magnetickú levitáciu a tiež rôzne pokusy s magnetmi. Nazreli sme trochu aj do budúcnosti ako využiť magnety v praxi aj pomocou mobilnej aplikácie.

      Ďalej sme navštívili expozíciu s názvom „Sieň elektrických výbojov“, kde sa žiaci mali možnosť zoznámiť s elektrostatikou a technikou vysokých napätí prostredníctvom dynamických ukážok a pokusov, v niektorých prípadoch aj s interaktívnym prístupom žiakov. Okrem informácií o vynálezcoch v oblasti silnoprúdovej elektrotechniky a elektroenergetiky, kde môžeme spomenúť Otta von Guericke, Augusta Toeplera, Jamesa Wimshursta, R. J. Van de Graaffa, N. Teslu, M. Faradaya či H. Cavendisha a iných sa tvorcovia expozície snažili žiakom umožniť priame stretnutie s fenoménom elektriny prostredníctvom funkčných dynamických exponátov. V chronologickom slede ide o elektrostatické generátory, rôzne typy Teslových transformátorov, Ruhmkorffov induktor, Marxov generátor, prístrojový transformátor napätia a iné. Okrem klasických demonštrácií účinkov statickej elektriny, mali možnosť uvidieť predvádzané až 80 cm iskrové výboje - umelé blesky z Teslovho transformátora smerované do Faradayovej klietky. Pozornosť priťahovali aj demonštrácie elektromagnetického vyfukovania elektrického oblúka (Jacobov rebrík) alebo efektné plazivé výboje na sklenenej bariére (Lichtenbergove obrazce).

  • Kontakty

   • Gymnázium Sobrance
   • gsobrance@gsobrance.sk
   • kancelária: 056 / 652 10 20 riaditeľňa: 056 / 652 24 64 školská jedáleň: 0917 912 675
   • Kpt. Nálepku 6, 073 01 Sobrance
   • 00161187
   • 2020740623
   • www.gsobrance.edupage.org
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje