• Novinky

     • Záverečná!

      Posledné dni a minúty našej poslednej mobility v rámci projektu Erasmus + Act 4 Non Toxic Lifestyle sú už za nami. Študenti, učitelia a riaditelia partnerských škôl sa po posledných aktivitách – zdobenie tričiek pomocou živých kvetín a rastlín, tréning u Castellers a, samozrejme,  návšteva architektonického skvostu Sagrada Família v Barcelone – rozlúčili a vyhodnotili mobilitu v Cerdanyola Del Vallés. A ako ju hodnotíme my, najmä naši študenti? „Hneď by som sa vrátil.“ „Ideme naspäť, ale hneď.“  Sme nesmierne radi, že partnerstvo našich škôl je skutočným úspechom. Po troch rokoch sme sa zo štádia partnerov postupne dostali do štádia priateľov. Už od začiatku školského roka prebiehajú diskusie, ako naďalej spolupracovať a aký projekt spolu vytvoriť, aby sme sa naďalej mohli stretávať a vytvárať zmysluplné aktivity, ktoré nás posúvajú na vyššiu úroveň občanov Európskej únie.

     • Triednická hodina trochu inak

      Škola nie je len o skúšaní, testoch či písomkách. Je to aj o budovaní vzájomných vzťahov, spoznávaní sa a šantení. Presne v tomto duchu sa niesla aj naša netradičná popoludňajšia piatková akcia, keď sme sa spolu s našou triednou pani profesorkou a triednym pánom profesorom zúčastnili aktivít v Laser Game Aréne v Michalovciach. Bolo fajn na chvíľku „vypnúť“ a užiť si piatkové popoludnie v kruhu spolužiakov, ale aj triednych učiteľov, ktorí sa tak isto obliekli do nepriestrelných viest a „bojovali“ za svoj tím. Odmenou pre nás bola chutná pizza a aj to, že sme si ani neuvedomovali,  ako nám tam rýchlo plynie čas. Domov sme sa vrátili až po 19-tej hodine. Ďakujeme za super akciu a veríme, že to nebola naša posledná takáto aktivita.

      Žiaci sekundy a tercie

     • Ekonomická olympiáda

      V rámci predmetu občianska náuka sa aj naši žiaci z triedy tercia zapojili do školského kola Ekonomickej olympiády, ktoré prebiehalo online formou. V tomto kole súťažili prihlásené základné školy a osemročné gymnázia z celého Košického samosprávneho kraja. O tom, že konkurencia bola naozaj veľká, svedčí aj fakt, že zapojených do tejto súťaže bolo vyše 9000 žiakov a náš, Tadeáš Mižák, žiak tercie sa umiestnil na krásnom 13.mieste. Tadeáš, je to krásny úspech. Tešíme sa s tebou, srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov. Veríme, že poznatky z ekonomiky a finančnej gramotnosti v živote určite využiješ.

     • Jazykový kvet 2023 krajské kolo

      Dňa 18. 04. 2023 sa v Košiciach konalo krajské finálové kolo súťaže Jazykový kvet v prednese cudzojazyčnej poézie a prózy. Naše gymnázium zastupovali traja žiaci v troch rôznych kategóriách, ktorí postúpili do súťaže zo semifinálového kola.

      Svoje prvenstvo v súťaži už po niekoľkýkrát obhájil Patrik Handra (oktáva) v prednese prózy v nemeckom jazyku a opätovne bude môcť reprezentovať naše gymnázium i Košický kraj v celoslovenskom kole súťaže. V II. kategórii NJ v prednese poézie získala 3. miesto Soňa Vaľková (kvarta) a v III. kategórii RJ získala 3. miesto Sarah Mária Tothová (III. A) v recitácii prozaického textu.

      Ďakujeme recitátorom za reprezentáciu školy a Patrikovi želáme veľa úspechov v celoslovenskom kole!

      Žiakov na súťaž pripravovali PhDr. Mária Hvižďáková a PaedDr. Radmila Beľanová.

     • Mladý Európan 2023 regionálne kolo

      Dňa 28.4.2023 sa v priestoroch Východoslovenského múzeá v Košiciach konalo regionálne kolo súťaže Mladý Európan. Je to vedomostná súťaž pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie a sietí  regionálnych informačných centier Europe Direct, v ktorej sa preveria poznatky o histórii, geografii, osobnostiach, pamätihodnostiach a symboloch Európskej únie. Súťaže sa zúčastnili študenti  4. AJozef FABIŠÍK, Dominik KAMINČÁK a Vladimír SOTÁK pod vedením Mgr. Dedinovej.

      Po celkovom vyhodnotení súťaže  sa nášmu tímu podarilo zvíťaziť a získať 1. miesto v regionálnom kole súťaže Mladý Európan

      Jednotlivé časti súťaže:

      Projekt o predsedníckych krajinách: Podmienkou účasti tímu na regionálnom kole súťaže bolo odovzdanie projektu o krajine aktuálne predsedajúcej Rade Európskej únie, teda o Švédsku alebo o Španielsku, krajine, ktorá bude predsedníckou krajinou v druhej polovici roka 2023.

      Prvé kolo súťaže bol písomný vedomostný test o Európskej únii s počtom 50 otázok s rôznou bodovou hodnotou z vybraných oblastí EÚ: inštitúcie, história, geografia, politika, ekonomika a viacjazyčnosť.

      Druhé kolo bolo jazykovou súťažou v správnom vyplnení jazykovej krížovky a určenia jej tajničky. Krížovku tvorili jazykové výrazy alebo ich spojenia vybrané zo skupiny 24 úradných jazykov EÚ.

      Tretie kolo súťaže bolo zamerané na správne zodpovedanie otázok doplnených obrázkami z 3 oblastí: osobnosti, dominanty, zaujímavosti členských krajín EÚ.

      Našim reprezentantom srdečne blahoželáme, a prajeme veľa šťastia na celoslovenskom kole súťaže Mladý Európan v Prešove v termíne 14. – 15. júna 2023!

     • Erasmus+ mobilita - Barcelona experience

      V zdravom tele, zdravý duch! V tomto duchu sa niesol tretí deň našej mobility v Cerdanyola Del Vallés. A veru, dalo nám to zabrať. Návšteva Camp Nou – futbalovej arény FC Barcelona bola úžasným zážitkom, nutkanie vybehnúť na trávnik sme ale zvládli. Mali sme možnosť obdivovať neskutočné umenie architektúry Antoniho Gaudího v  Park Güell a podvečer sme strávili na pláži pri Port Olímpic. Kto vládal hral volejbal a futbal a   kto mal odvahu (jediný náš Maťko), ten skočil do 16 stupňovej vody ochladiť sa po horúcom dni. Ten sa nám jednoznačne vydaril.

     • Act 4 Non Toxic Lifestyle - mobilita v Španielsku

      Aj keď sú v našom gymnáziu projektové aktivity v plnom prúde, projekt Act 4 Non Toxic LIfestyle v rámci kľúčovej aktivity KA229 sa pomaly blíži k svojmu koncu. Od roku 2020 spolu s partnermi z Poľska, Španielska, Turecka a Talianska sa naši žiaci učia o zdravom, netoxickom životnom štýle, spoznávajú sa navzájom počas mobilít i online stretnutí a na vlastnej skúseností sa učia o výhodách členstva v EÚ. Tento týždeň nás zavialo do mesta Cerdanyola Del Vallés v Španielsku, kde oktávani Majka, Timka, Maťo a Paťo  získavajú skúsenosti na medzinárodnej úrovni, spoznávajú svojich rovesníkov z partnerských krajín, pracujú na projektových aktivitách a nasávajú kultúru hosťovskej krajiny. Uplynuli už dva dni našej mobility plnej aktivít, privítali nás vo svojej  v škole, oboznámili  sa s mestom, zažili sme slávnosť Sant Jordi dňa tu i v Barcelone– ulice zaplavené ružami a knihami, zvládli sme rannú hip-hop rozcvičku i túru v blízkom lesoparku s výhľadom na okolie údolia a napokon workshop v chemickom laboratóriu v partnerskej škole, Institut Banús. Čakajú nás ďalšie dni plné aktivít, práve balíme batohy na cestu do Barcelony, hlavného mesta Katalánska.

     • Exkurzia Osvienčim, Krakow

      Exkurziu do bývalého koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka/Auschwitz-Birkenau by mal absolvovať  úplne každý, koho zaujíma história tohto známeho poľského miesta. Až tam si totiž človek uvedomí, že mnohokrát vo svojom živote rieši úplné malichernosti, ktoré sa v konfrontácii s energiou prežitých ľudských životov v období svetovej vojny ukážu vo svojej pravej podstate. Skutočné ľudské utrpenie, ktoré na človeka dýcha v každom kúte tohto miesta, zarezonuje vo vedomí každého návštevníka. A tak to bolo aj v prípade našich žiakov z II. A a septimy, ktorí absolvovali tento zaujímavý výlet v dňoch 13. – 14. apríla. V konfrontácii atmosféry strachu, ľudskej pominuteľnosti a desivej histórie, ktorá sa skutočne odohrala, mali naši žiaci možnosť okúsiť energiu prežitej bolesti a ľudských osudov, na ktoré vo svojom historickom vedomí nesmie zabudnúť nikto z nás.    

     • Exkurzia v Bardejove

      Dňa 18. 4. 2023 sme sa zúčastnili dejepisnej exkurzie v krásnom historickom meste, v Bardejove. Najprv naše kroky viedli ku Skanzenu v Bardejovských Kúpeľoch, kde sme spoznali ťažký život ľudí v minulosti. Zhodli sme sa, veru, vo vtedajšej dobe, v 19. storočí, by sme žiť nechceli. Potom sme sa presunuli do centra mesta Bardejov, ktoré sme si prešli a následne sme navštívili krásnu historickú radnicu. Tu sme si vypočuli výklad o  vzniku radnice a prezreli artefakty, ktoré ukrýva Šarišské múzeum sídliace v radnici. Záver našej exkurzie tvorila návšteva Baziliky sv. Egídia. Sme radi, že sme spoznali jedno krásne slovenské stredoveké historické mesto.

      Žiaci kvinty a 1.A

     • Exkurzia SVS

      V utorok 4. 4. 2023 sa študenti spoločenskovedného seminára tretieho a štvrtého ročníka vybrali zistiť, či  teoretické poznatky z odvetvia trestného práva fungujú aj v praxi. Cieľom cesty bol  Okresný súd v Michalovciach, kde sa zúčastnili súdneho pojednávania v trestnej veci, a taktiež besedy so sudcom JUDr. Danielom Petričkom, PhD., ktorý všetkých pozitívne prekvapil svojou ústretovosťou a možnosťou opýtať sa na detaily týkajúce sa jeho práce ako sudcu Okresného súdu v Michalovciach.

  • Kontakty

   • Gymnázium, Kpt. Nálepku 6, Sobrance
   • kancelária: 056/652 10 20, riaditeľňa: 056/652 24 64, školská jedáleň: 0917 912 675
   • Kpt. Nálepku 6, 073 01 Sobrance, Slovakia
   • IČO: 00161187
   • DIČ: 2020740623
   • www.gsobrance.edupage.org
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje