• Novinky

     • Imatrikulácia žiakov 1.A triedy

      V piatok, 25.11.2022 sme my, 2.A pripravili pre žiakov 1.A triedy ich výnimočný a nezabudnuteľný deň, tzv. Uchaľák. Keďže každý správny prvák musí byť na svojej novej škole patrične privítaný, každého sme rytiersky pasovali mečom a pripili si ,,chutným” prípitkom. Neskôr sa toto popoludnie nieslo v duchu aktivít a súťaží, kde sme mohli vidieť akí sú šikovní, obratní, rýchli a zohratí. Plní energie a smiechu sme si na konci všetci spolu zatancovali, pohostili sa a poďakovali sa im za ich statočnosť a výdrž. Veríme, že na tento deň budú spomínať len v dobrom a prajeme im veľa úspechov na tejto škole.

      kolektív 2.A 

     • Študentská kvapka krvi

      Dnes naši študenti dokázali, že  ľudský život má pre nich tú najvyššiu hodnotu a pomáhať iným nie je len fráza. Na transfúznom oddlelení v michalovskej nemocnici dnes  darovali to najvzácnejšie - svoju krv. Všetci z nich sú prvodarcovia, pracovníčky na oddelení im vytvorili príjemnú atmosféru, poďakovali sa im prípitkom (hoci len detským šampanským, hlavne, že boli bublinky) a odznakom darcu krvi. Príjemný pocit z dobrého skutku prekonal aj prvotný strach z ihiel a hadičiek, sme na vás hrdí, mládež.
      Kristínka Janusíková(septima), Táňa Šebová a  Marek Mižák(4.A) a oktavánky  Ivanka Baranová, Erika Vargová, Lívka Hrešová, Sofka Popovičová❤️

     • Darčeky pre tuláčikov odovzdané!

      V pondelok 14.11. sa traja členovia nášho školského parlamentu spolu s ich koordinátorom Mgr. Michalom Bodnárom vybrali odovzdať vyzbierané veci Útulku pre psíkov v Michalovciach. Čakali ich tam dvaja zamestnanci, ktorí sa útulku venujú a poskytli im možnosť sa s niektorými psíkmi lepšie spoznať, ďakujeme všetkým, ktorí sa na zbierke podieľali a veríme, že vecičky poslúžia.

     • Exkurzia v hlavnom meste

      Večer 14.11. o 22:13 sa začala naša cesta nočným vlakom do Bratislavy, kde sme sa ako skupina 20 študentov vybrali spoznať svoje hlavné mesto. Navštívili sme Bratislavský hrad, o  ktorom sme si vypočuli výklad  od vedúceho oddelenia správy hradu PhDr. Petra Cochera, ktorý nám ukázal všetky jeho zákutia aj krásu barokovej záhrady. Spolu s ním nás po hrade sprevádzala absolventka nášho gymnázia Mgr. Dominika Nováková, vypočuli sme si aj prednášku v parlamentnom inštitúte o tom, ako prebieha legislatívny proces. Samozrejme, nesmela chýbať návšteva Starého mesta, kde sme sa boli pozrieť na  sochu ležiaceho Čumila, Schöne Náci-ho, historickú budovu SND, Slovenskú národnú galériu a tiež na kostol sv. Martina. Nasledujúci deň sme obdivovali  nádherný Modrý kostolík, ktorý je považovaný za klenot secesie. Krásny  pohľad nám poskytol most SNP,  z ktorého  sme mali Bratislavský hrad ako na dlani. Prezidentský palác sme si však  obzreli len z jeho exteriéru, ale prešli sme sa jeho záhradami. A čo by to bolo za exkurziu, keby sme nenavštívili  NR SR?  Vo vnútri nás opäť sprevádzala Dominika spolu so zamestnancom parlamentného inštitútu, ktorý nám urobil prehliadku hlavných častí parlamentu. Medzi zaujímavé momenty  patrilo stretnutie  s predsedom strany Hlas Petrom Pellegrinym a poslankyňou strany OĽANO Máriou Šofranko, ktorí sa pri nás pristavili a s ktorými sme si, samozrejme, urobili foto. Exkurzia sa nám veľmi páčila a týmto sa chceme poďakovať obidvom pani profesorkám Mgr. Hanikovej a Mgr. Dedinovej za ich obetavosť a odvahu absolvovať ju spolu s nami.

      Miriam Cinkaničová 3.A 

     • Prednáška o dezinformáciách a hoaxoch

      Dňa 9. 11. 2022 sa zrealizovala prednáška o dezinformáciach a hoaxoch spojená s mini workshopom pod vedením dokumentačného pracovníka Zastúpenia Európskej komisie v SR pána Andreja Krchňavého v spolupráci s Mgr. Štefanom Zachariašom (Informačné centrum EUROPE DIRECT Košice).  Prednášky sa zúčastnili študenti sexty, septimy a 3. A.                                                                                       
      Mgr. Dedinová

       

    • Náš projekt v celoštátnom finále Festivalu vedy a techniky AMAVET ocenený špeciálnou cenou
     • Náš projekt v celoštátnom finále Festivalu vedy a techniky AMAVET ocenený špeciálnou cenou

       V Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave sa 7. – 8. 11. 2022 uskutočnilo celoštátne finále Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022.  Náš projekt LIDICE 80, ktorý na Festivale prezentovali  Štefánia Merganičová a Tomáš Vaľko (kvinta),  bol ocenený špeciálnou cenou v kategórii Spoločenské vedy. Získané ocenenie je ocenením práce celej triedy kvinta, ktorá počas minulého roka aktívne plnila projektové úlohy, výsledkom ktorých bol vznik autorského protivojnového zborníka.

      Účasti na celoslovenskom finále predchádzalo 21. 10. 2022 krajské kolo Festivalu na pôde Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, na ktorom našu školu úspešne reprezentovali aj Lucia Berková a Vilma Oklamčáková (oktáva) s projektom Marangoniho efekt v kategórii Fyzika a astronómia.

      Doc. JUDr. M. Giba, PhD., predseda Asociácie pre mládež, vedu a techniku AMAVET, na slávnostnom odovzdávaní cien povedal: „Vyhlasujeme víťazov, no porazených nemáme. Len samotná skutočnosť, že ste tu, na celoslovenskom kole, znamená, že ste úspešne prešli predchádzajúcimi etapami súťaže a už to je dôvod na spokojnosť. Sme veľmi potešení, že sme po roku opäť videli motivovaných mladých ľudí, ktorí prišli prezentovať výsledky svojej práce s nadšením, znalosťou veci, a to je vždy radosť vidieť. Spoločnosť potrebuje vedu, potrebuje nadšených mladých ľudí, ochotných na sebe pracovať!“

      Srdečne blahoželáme všetkým žiakom gymnázia, ktorí nás úspešne reprezentovali na Festivale vedy a techniky AMAVET 2022. Ďakujeme za Vašu hodnotnú prácu. Zachovajte priazeň vede, poznaniu a tomu, čo robíte. Nevzdávajte sa a napredujte!

       Úspešné pokračovanie vo Vašich ďalších projektoch!

       

    •  SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE PUTOVNEJ VÝSTAVY
     •  SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE PUTOVNEJ VÝSTAVY

      „Podarí sa mi niekedy napísať niečo veľké? Bude zo mňa niekedy novinárka alebo spisovateľka? Keď píšem, dokážem zachytiť všetko, svoje myšlienky, svoje ideály, svoje predstavy. Nechajte ma byť takou, aká som!“ Toto sú slová Anny Frankovej, nemeckého dievčaťa židovského pôvodu, ktoré sa spolu so svojou rodinou ukrývalo pred nacistickým prenasledovaním v tajných priestoroch domu v Amsterdame. Výstava, ktorú sme v pondelok 7. 11. 2022  slávnostne otvorili,  zasadzuje Annin príbeh do kontextu 2. svetovej vojny, upozorňuje aj na genocídu židovského obyvateľstva. No príbeh Anny Frankovej je veľmi aktuálny aj dnes. Prečo? Výstava pomáhať budovať povedomie o inakosti, o  diskriminácii, historicky spracúva príbeh Anny Frankovej a prepája ho s osudmi dnešnej mládeže, ktorá čelí rôznej forme diskriminácie.

      Na slávnostnom otvorení výstavy sa v Russayovej vile zúčastnili aj pozvaní hostia z Okresného  úradu  v Sobranciach, pani riaditeľka ZŠ Komenského 6, pani riaditeľka CVČ Zvonček a vedúca oddelenia kultúry Mesta Sobrance. Pán riaditeľ gymnázia pred slávnostným otvorením výstavy odovzdal žiakom našej školy certifikáty sprievodcu/sprievodkyne výstavou.

      Hostiteľmi a sprevádzajúcimi výstavy sme my, mladí ľudia, študenti Gymnázia v Sobranciach. Chceli by sme však poďakovať aj tým, ktorí stoja za spoluorganizáciou výstavy, a to Nadácii Milana Šimečku a Mestu Sobrance.

      Srdečne Vás všetkých pozývame na putovnú výstavu v našej réžii.

      Pracovný tím žiakov Gymnázia Sobrance

     • Fyzikálny Náboj

      Akademická pôda UPJŠ v Košiciach sa stala dejiskom medzinárodnej súťaže Fyzikálny Náboj. V športovom a fyzikálnom duchu bojoval náš tím v zložení Janka Fečíková zo sexty a Emil Dzvonik, Viktória Slaviková, Adam Kurdila a Pavol Fabišik z II. A. Skoro sme boli iba štyria, ale našťastie sa nášmu Adamovi podarilo doraziť do Košíc v tesnom závese za nami a nabitý adrenalinom napokon zabodoval a posunul nás v celoštátnom rebríčku vyššie. Škoda, že Vika si neverila a správny výsledok nedala porote. Boli by sme o pár priečok lepší. Janka zvládla zahrievanie českej vlajky a spoločne s Emilom a Paľom riešili úlohu o hľadaní meteoritu. Nakoniec po 120 minútach počítania sme sa zaradili medzi 14 súperiacich škôl v Košiciach a 50 zo Slovenska, ktoré mali v tejto naozaj náročnej súťaží svoje tímy a už to je úspech. Všetkým našim študentom ďakujeme aj za ich čas, ktorý venovali reprezentácii nášho gymnázia na krajskej, celoštátnej a medzinárodnej úrovni.

     • Príprava na zaujímavú výstavu „Nechajte ma byť takou, aká som“

      1.  workshop –  štvrtok 3. 11. 2022

      Všetci sme plní očakávania vstupovali do jednej z miestností Russayovej vily, v ktorej  bude celý november 2022 hosťovať zaujímavá a veľmi aktuálna medzinárodná putovná výstava. My, vybraný pracovný tím študentov Gymnázia Sobrance, budeme sprevádzať žiakov okolitých škôl, ale aj širokú verejnosť výstavou a približovať im život Anny Frankovej a jej rodiny. Po malom zoznámení sa s lektormi, nasledovali aktivity na lepšie spoznanie sa v skupine.  No v aktivitách sa skrývalo omnoho viac...  Vytvorili sme si priestor, v ktorom  sme nemali problém otvorene prezentovať svoj názor. Viac sme sa dozvedeli o slovách  ako diskriminácia, predsudky, holokaust a pogrom. Tieto slová vám neskôr vysvetlíme, keď vás budeme touto výstavou sprevádzať. Pozreli sme si aj krátky dokument, venovaný tejto problematike. Prvýkrát nás výstavou sprevádzali naše lektorky  z Nadácie Milana Šimečku,  Tina a Angelika. Plní očakávania, čo nám prinesie zajtrajší deň,  sme sa rozlúčili.  Zajtra si to už vyskúšame my ,,naostro"...

      2. Workshop – piatok 4. 11. 2022

      Ráno sme začali aktivitou v skupinách,  ktorá pozostávala z viacerých častí. Jej cieľom bolo poukázať na to, ako sa z predsudkov dokáže situácia vystupňovať až do genocídy. Išlo o pyramídu nenávisti, podľa ktorej sme si zoradili fotografie v závislosti od rastúceho napätia, ktoré bolo vyvíjané na židov. V skupine sme sa pokúsili vymedziť aj pojem holokaust. Po tejto aktivite sme si rozdelili výstavu a každej dvojici boli pridelené konkrétne vystavované panely. Počas generálky prezentácie výstavy sme sa zastavovali a spoločne zdieľali konštruktívnu kritiku.  Každý mal právo vyjadriť sa a povedať, čo sa mu páčilo, ale aj to,  čo by bolo potrebné vylepšiť. Všetci sme pod miernym stresom a máme obavami, ako to neskôr sami zvládneme.  Veríme však, že naše lektorky nás pripravili dostatočne dobre a prezradili  nám svoje  tipy a triky, ako zachovať pokoj, dobrú náladu, alebo ako pracovať s publikom.

      Tešíme sa na Vás!

      Za pracovný tím študentov gymnázia

      Lila (sexta)

     • Uchaľák v príme

      Po krátkej adaptácii sme my, sekundáni, patrične privítali a udomácnili na pôde gymnázia  našich najmladších spolužiakov, prímanov. Pripravili sme pre nich krásny uchaľák, na ktorý, veríme, že budú často a radi spomínať. Najprv sme ich skrášlili, aby v tento, pre nich výnimočný,  deň  boli nezabudnuteľne krásni. Potom nasledovalo slávnostné nasadenie ušiek, aby sme im pripomenuli, že sú na škole tie najmladšie a najmilšie ušká. Keď boli takto krásne doladení, tak sme si pre nich pripravili rôzne súťaže, ktoré dokonale zvládli.  Spoločne sme  si tento deň naozaj užili.  Ďakujeme pani profesorkám za spoluprácu, pohostenie a organizáciu.

                                                                                                                                    Sekundáni

  • Kontakty

   • Gymnázium, Kpt. Nálepku 6, Sobrance
   • kancelária: 056/652 10 20, riaditeľňa: 056/652 24 64, školská jedáleň: 0917 912 675
   • Kpt. Nálepku 6, 073 01 Sobrance, Slovakia
   • IČO: 00161187
   • DIČ: 2020740623
   • www.gsobrance.edupage.org
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje