Každoročne sa naša škola zapája do súťaže v písaní anglických esejí pod názvom English Essay Competition organizovanej Nadáciou otvorenej spoločnosti. English Essay Competition je obľúbená súťaž v písaní anglických esejí pre študentov gymnázií ktorú začala organizovať mimovládna nezisková organizácia. V súčasnosti sa do tejto súťaže zapája takmer polovica gymnázií na Slovensku. Tohto roku sa zapojilo 902 študentov, čo je úctyhodné číslo. O to väčšiu radosť máme z toho, že MICHAL MIŽÁK, študent sexty, postúpil do užšieho výberu 78 semifinalistov a dostal čestné uznanie v kategórii mladších žiakov. Tešíme sa z jeho úspechu, najmä preto, lebo sa tejto súťaže zúčastnil po prvýkrát a preňho to bolo druhé pekné ocenenie jeho jazykových znalostí po 3. mieste v krajskom kole olympiády v anglickom jazyku kategórie 2.A. We are proud of you...just keep on working!
Novinky
Deň Zeme 22.4.2013
Deň Zeme sme si pripomenuli aj na našej škole. Triedy príma, sekunda a tercia poupratovali okolie školy, pred školou sme zasadili kvety a trieda tercia si pre mladších spolužiakov pripravila rôzne súťaže a aktivity, pozri fotogalériu. Týmto chceme poďakovať všetkým zúčastneným triedam za skrášlenie okolia našej školy.
RUSKÉ SLOVO 2013
Dňa 12. 04. 2013 sa v Michalovciach uskutočnilo krajské kolo súťaže Ruské slovo, v ktorom naši žiaci opäť potvrdili, že patria medzi tých najlepších. Michaela Kotorová (sekunda) získala 3. miesto v prednese prózy v 1. kategórii a Iveta Ihnátková (3.A) vybojovala 1. miesto v prednese prózy v 2. kategórii. Tímea Burčíková (kvinta) získala 2. miesto v sólovom speve ruských piesní a študentky Martina Nadzamová (4.B) a Tímea Burčíková (kvinta) vyspievali 2. miesto v duetách. Všetky súťažiace postupujú na celoslovenské kolo.
Blahoželáme a držíme palce v celoslovenskom kole!
JAZYKOVÝ KVET 2013
Jazykový kvet je akreditovaná postupová súťaž v cudzích jazykoch. Krajské finále tejto súťaže sa uskutočnilo dňa 11. 04. 2013 v Košiciach. Sme pyšní na študentov, ktorí reprezentovali našu školu a vybojovali pekné umiestnenie a postup na celoslovenské kolo: Iveta Ihnátková (3.A) získala 1. miesto a Michaela Kotorová (sekunda) získala 2. miesto v prednese prózy v ruskom jazyku. Martin Godočík (sexta) získal 1. miesto v nemeckom jazyku.
Súťažiacim srdečne blahoželáme, Ivetke a Martinovi želáme veľa úspechov v celoslovenskom finále!
OZNAM pre stravníkov ŠJ
Prihlasovanie na obedy:
Na obedy je možné sa prihlásiť kedykoľvek u vedúcej ŠJ. Môžu sa prihlásiť aj stravníci, ktorí sa budú stravovať nepravidelne, len niektoré dni v týždni.
Odhlasovanie z obedov:
Z obedov je možné sa odhlásiť:
- v prípade plánovanej akcie 48 hodín vopred v čase od 7.30 hod. do 15.00 hod.
- v prípade choroby stravníka v čase od 7.30 hod. najneskôr do 8.00 hod. v deň návštevy lekára
- osobne u vedúcej ŠJ
- telefonicky na telef. čísle 056/652 10 20
- cez internet na webovej stránke školy www.gsobrance.edupage.sk
Úhrada stravného:
- poštovou poukážkou (na pošte)
- trvalým príkazom na číslo účtu 7000215054/8180
- internetbankingom (do poznámky uviesť meno a priezvisko žiaka a triedu)
Cena obeda pre žiaka:
1,16 Eur - žiaci tried PRÍMA, SEKUNDA, TERCIA, KVARTA (11 až 15 rokov)
1,27 Eur - žiaci tried SEXTA, SEPTIMA, OKTÁVA, I.A, I.B, II.A, III.A, IV.A (15 až 19 rokov)
Oznam_SJ.pdf
Dejepisná olympiáda 2013
V CVČ Domino Košice sa 4. 04. 2013 uskutočnilo krajské kolo Dejepisnej olympiády. Michal Senič (tercia OGY), víťaz okresného kola, vybojoval 5. miesto a stal sa úspešným riešiteľom krajského kola tejto predmetovej olympiády.
Srdečne gratulujeme!
Deň učiteľov
Vzdelanie má svoju nepopierateľnú hodnotu v živote každej spoločnosti. Je preto samozrejme, že prácu ľudí, ktorí ju vykonávajú v jej prospech si treba vážiť a náležite ju oceniť. 28. marec – deň narodenia učiteľa národov, Jána Amosa Komenského, je tým správnym časom, kedy Mestský úrad v Sobranciach oceňuje prácu učiteľov. Toho roku ocenili prácu našej pani profesorky Anny Tomašurovej, ktorá už 30 rokov pomáha vzdelávať, vychovávať a formovať mladú generáciu žiakov základných škôl a gymnázia. Prajeme jej ešte veľa trpezlivosti, elánu a radosti pri vykonávaní tohto pekného povolania.
Maturitná skúška - písomná časť
Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Maturitná skúška - písomná časť.
23.03.2013 08:53
Moderný návrat k tradíciam
V mesiaci marec začne na našej škole inovatívny projekt s názvom: "Moderný návrat k tradíciám". Úlohou projektu je sprístupniť tradície v oblasti výroby rôznych doplnkov domácností v dobe Zemplínskej a Užskej župy tak, ako to vyrábali naše prastaré mamy. Poukázať na význam tradícií a ich posolstvo aj v dnešnej technickej dobe. Transformáciou tradičných techník moderným spôsobom motivovať mládež k ručnej práci a rozvíjať tak estetické umenie. Projekt končí 31.10.2013.
Počet účastníkov - 10. Hláste sa na: petrova.adria@gmail.com
Dejepisná olympiáda 2013
V CVČ Zvonček v Sobranciach sa dňa 5. 2. 2013 uskutočnilo okresné kolo 5. ročníka Dejepisnej olympiády, kategórie E, F, D, C. Michal Senič (tercia) získal 1. miesto, stal sa víťazom okresného kola v kategórii D a bude reprezentovať našu školu a okres Sobrance v krajskom kole tejto súťaže dňa 4.4. 2013. Patrik Juhas (príma) vybojoval v kategórii E 2. miesto.
Víťazom blahoželáme a držíme palce v krajskom kole!
ŠALIANSKY MAŤKO 2013
Dňa 29. 1. 2013 sa v CVČ Zvonček v Sobranciach uskutočnilo okresné kolo súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko. V tretej kategórii vybojovala 2. miesto žiačka sekundy OGY Michaela Kotorová.
Srdečne blahoželáme!
Gymnaziálny päťboj
Dňa 5.12.2012 sa na Gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach uskutočnila súťaž: „Gymnaziálny päťboj prírodovedcov“, ako súťaž družstiev medzi gymnáziami Zemplínskeho regiónu v riešení úloh prírodovedného charakteru, teda úloh súvisiacich s matematikou, fyzikou, chémiou, biológiou a informatikou pre žiakov 3. ročníka strednej školy. Družstvo našej školy tvorili žiaci: Patrik Bak ( 2.A), Pavol Cipa (septima), Ján Tkáč (septima), Jana Čikovská ( 3.A), Iveta Ihnátková (3.A) a obsadili 1. miesto, za čo im srdečne blahoželáme.
Výsledky súťaže expert
Dňa 5. decembra 2012 sa aj študenti našej školy zapojili do celoslovenskej vedomostnej súťaže EXPERT.
Spomedzi všetkých účastníkov súťaže sa študentovi sexty Rastislavovi Fiťmovi podarilo umiestniť na 1. mieste v týchto súťažných témach: Spoločnosť kedysi a dnes, Svetobežník.
Srdečne blahoželáme!
Vianočné prekvapenie
Keďže Vianoce sú sviatky lásky a radosti, kedy by nemal byť nikto sám, rozhodli sme sa my – tretiaci, že potešíme tých, ktorí to najviac potrebujú.
Dňa 14.12.2012 sme zobrali gitary, zvučné hlasy, chutné muffiny a navštívili sme ústav pre seniorov v Sobranciach. Celý program bol sprevádzaný nielen peknými koledami, ale aj vinšmi či spomienkami našich starkých na ich niekdajšie Vianoce.
http://www.youtube.com/watch?v=Efk_usfaOQo&feature=youtu.be
PAMIATKY NÁŠHO REGIÓNU
Dňa 26. 10. 2012 sme my, žiaci tercie, sekundy a prímy, podnikli historicko-poznávaciu exkurziu PAMIATKY NÁŠHO REGIÓNU po trase Baškovce - Ruská Bystrá – Inovce – Beňatina. Prvou zastávkou našej exkurzie bol filiálny chrám v Baškovciach zasvätený Nanebovstúpeniu Pána, kde je uložený rukopisný cyrilský evanjeliár z 15. storočia. Ide o najstarší slovenský byzantský evanjeliár. Výklad o evanjeliári nám urobil pán farár Marek Hreňo a starosta obce Baškovce pán Boleslav Lešo. Veru, v Baškovciach sme boli milo prijatí, na cestu sme dostali aj makové a orechové záviny.
Cestu do Ruskej Bystrej sme si spestrili spievaním ľudových piesní. Chrám Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša v Ruskej Bystrej je postavený na návrší obce (ako väčšina zachovaných drevených kostolíkov). Zvonku sa nám zdal byť veľký, no zdanie klamalo. Pri chráme je aj cintorín. Chrám bol 7. júla 2008 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO spolu s ďalšími ôsmimi drevenými pamiatkami pod názvom „Drevené chrámy slovenskej časti Karpatského oblúka“.
Chrám svätého Michala Archanjela je drevený gréckokatolícky chrám v obci Inovce, v najvýchodnejšej časti Slovenska. Je to jeden z najmenších drevených chrámov na Slovensku. Jeho vznik sa datuje do roku 1836. Zároveň je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Poslednou zastávkou našej exkurzie bola prírodná pamiatka Beňatinský travertín. Predstavuje najvýchodnejšie položený travertín na Slovensku. Škoda, že sme si ho kvôli nepriaznivému počasiu nemohli prezrieť detailnejšie.
Aj náš región má čo ponúknuť slovenským i zahraničným turistom.
Sandra Hazuchová, žiačka tercie
Vielička – Krakov – Osvienčim 2012
V dňoch 27. – 28. 9. 2012 študenti 4. B a septimy nášho gymnázia absolvovali historicko-poznávaciu exkurziu po trase Vielička – Krakov – Osvienčim.
Prvou zastávkou našej poznávacej cesty bola soľná baňa Vielička. Pomocou exponátov vyrobených z naturálnej soli sme spoznávali ťažkú prácu baníkov pri získavaní bieleho zlata. Tu sme si uvedomili oprávnenosť porekadla „Soľ nad zlato“. Ohúrili nás výtvory baníkov, úžasné soľné sochy, obrazy, soľné kaplnky a sály, obrovské drevené sústavy na vyťahovanie soli a odvádzanie spodnej vody. Dýchali sme zdravý slaný vzduch. Neopísateľné pocity sme prežívali pri prehliadke „soľného kostola“, ktorý sa nachádza v hĺbke 101 metrov pod zemou a patrí k raritám v Európe. Oltáre, kríž, sochy svätcov i nástenné reliéfy – to všetko je vyrobené zo soli.
Ďalšou zastávkou na trase exkurzie bolo kráľovské mesto Krakov, v ktorom sme si prezreli dominanty, ako sú zámok Wawel s majestátnou katedrálou, tu bolo možné pozorovať prvky gotického, barokového a renesančného štýlu. Centrum Krakova tvorí veľkolepá radnica s okúzľujúcim námestím a čarovnou atmosférou.
Našou poslednou zastávkou bol koncentračný tábor Osvienčim – pamätné memento holokaustu. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto Osvienčim pričlenené k Nemeckej ríši a bol tu vybudovaný najprv koncentračný tábor Auschwitz I v areáli bývalých kasární. Neskôr, na druhej strane mesta, bol vybudovaný rozsiahly vyhladzovací tábor Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka). V časti Auschwitz I nám sprievodcovia veľmi sugestívne priblížili ťažký život väzňov v koncentračnom tábore. Pamiatku väzňov Osvienčimu sme si uctili aj pri Stene smrti. Exkurziu Osvienčimu sme ukončili prehliadkou vyhladzovacieho tábora Auschwitz II – Birkenau. Tvoria ho železnica smrti, väzenské baraky, „les komínov po barakoch“ a pamätník obetiam holokaustu. Návštevou týchto miest sme zistili, čo všetko dokáže urobiť človek človeku. Plní dojmov, nezabudnuteľných zážitkov a silných emócií sme odchádzali domov.
Jednoducho, všetko to treba vidieť, aby sa nezabudlo!
Reportáž z exkurzie je možné vidieť na http://respublica.sk/- regióny - Dolný Zemplín – Michalovce – TV Zemplín – Archív – 8. 10. 2012 (od 8 a pol-tej minúty vysielania).