Gymnázium v Sobranciach otvára 2. kolo prijímacích skúšok pre štvorročné štúdium na nenaplnený počet 9 miest. Prihlášky je možné doručiť osobne alebo elektronicky (EduPage). Termín prijímacích skúšok v 2. kole: 18. 6. 2024.
Novinky
#Erasmus+: Tour de Valencia
Čo by ste povedali na návštevu mesta, kde sú nádherné historické pamiatky a z diel modernej architektúry ostanete v úžase? Na návštevu mesta, kde slnko svieti 300 dní v roku s priemernou teplotou 19° C? Aj napriek tejto skvelej štatistike, prišli sme práve v období, keď pršalo po šiestich mesiacoch sucha.
Našu „Tour de Valencia“ sme začali historickou časťou mesta, kde sme mali možnosť vidieť interiér radnice mesta, vstupnú bránu mesta Torres de Serranos, katedrálu vo Valencii z roku 1238 a s ňou spojenú vyhliadkovú vežu El Miguelete, z ktorej sme videli Valenciu ako na dlani. Nielen futbalisti sa potešili návšteve štadióna Mestalla.
Jednou z najznámejších turistických atrakcií Valencie je futuristický komplex, ktorého názov po španielsky „Ciutat de les Arts i les Ciències“ sa v turistických sprievodcoch uvádza pod názvom „City of Arts and Sciences“ čiže „Mesto umení a vied.“ Zo širokej ponuky tohto areálu sme sa rozhodli pre Hemisfèric, ktorý ponúka najnovšie IMAX a 3D filmy a spoznávali sme tajomstvá podmorského života v oceanáriu Oceanogràfic.
Na bicykloch, ale aj po vlastných sme prešli časť parku Jardin del Turia, ktorý je jedným z najväčších mestských parkov v Španielsku, jeho rozľahlé záhrady sú vybudované na bývalom koryte rieky Turia, jeho najväčšou atrakciou v tomto parku je Gulliverov park.
ŠKOLSKÝ VÝLET PRAHA
Triedy 1.A a Kvarta sa v dňoch od 3.6.2024 do 6.6.2024 zúčastnili školského výletu v Prahe.
4 dňová akcia plná zábavy nám priniesla zážitky plné spomienok.
Navštívili sme ZOO, kde každé jedno zviera bolo niečím výnimočné a krásne. Veľký zážitok bola aj cestá lanovkou, kde sme mali nádherný výhľad na celú zoologickú záhradu.
Nechýbala ani plavba loďou po Vltave, Pražský orloj, Pražský hrad, Václavské a Staromestské námestie.
No najviac zo všetkého sa nám páčil výhľad z Karlovho mosta. Krásna panoráma pri pohľade na Prahu ostane navždy spomienkou v našich očiach.
Ako dozor samozrejme nechýbali naši skvelí triedni profesori Mgr. Eľko a Mgr. Bodnár, ktorým za tento výlet z celého srdca ĎAKUJEME!
1.A a Kvarta
1
Spoľahlivý partner = dlhoročná spolupráca
Nevidíme sa naposledy. Neraz zazneli tieto slová, keď sme sa ocitli na konci mobility alebo projektu. A naposledy to nebolo ani dnes, keď sme sa dvom poľským kolegom poďakovali za ich síce krátke, ale zato efektívne dvojdňové stretnutie v našom gymnáziu. Beáta a Pawel z Licea Ogolnoksztalcace im Biskupa Leona Wetmanskiego w Sierpcu sú súčasťou našej erasmáckej cesty za vzdelávaním a spoznávaním od roku 2018, keď sme začali spolupracovať na prvom projekte. Odvtedy sme stálymi a spoľahlivými partnermi pri mobilitách žiakov a učiteľov a teraz sa zhostili funkcie pozvaných expertov, aby sa s nami podelili o svoje pedagogické zručnosti a skúsenosti. Absolvovali sme prednášku o poľskom vzdelávacom systéme, o systéme jedinečného hodnotenia žiakov v ich lýceu a o histórii a kultúre Poľska ich mesta Sierpc. Výmena skúsenosti prebehla na praktickej úrovni, pripravili si otvorené hodiny pre našich učiteľov, aby nám v praxi odprezentovali moderné trendy vo vyučovaní a využívanie rôznych AI nástrojov. Mali sme možnosť pozorovať, ako „gamification“ napomáha nielen pri učení, ale primerané využívanie technológií blízkych žiakom napomáha motivácii, súťaživosti a túžbe po úspechu. Dlhoročné priateľstvo a spolupráca medzi našimi školami dneškom isto nekončí. Už teraz sme si dohodli ďalšiu spoluprácu, na ktorú sa môžeme len tešiť.
6
Buenas tardes zo španielskej Valencie!
Našou hosťujúcou školou počas týchto dní je Colegio La Devesa School Carlet vo Valencii. Náš školský deň začína skoro ráno pre nás nezvyčajne dlhou cestou metrom, ktorú si krátime pozorovaním množstva ovocných sadov. Vedeli ste, že najlepšie španielske pomaranče rastú práve vo Valencii? Škoda, že sa už skončila sezóna ich zberu.
V rozvrhu máme rôzne predmety, niektoré sú pre nás nezvyčajné ako napríklad: STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics), PC (Physics and Chemistry), ICT (Information and Communication Technology), Cambridge, Pool Time.
Počas týchto dní si zlepšujeme svoje jazykové zručnosti v anglickom aj nemeckom jazyku. Počas rôznych situácií využívame anglický jazyk v písomnej a ústnej forme, počas hodín bez problémov spolupracujeme so španielskymi spolužiakmi z novej školy.
Naše popoludnia boli zábavné a rozmanité, najviac sme si užili hodinu španielčiny.
Adiós! Hasta pronto!
žiaci 2. A, 3. A a septimy
LAB IT CREATIVITY 3
Dnešná doba prináša množstvo pracovných príležitostí v oblasti vedy a techniky, a to aj v košickom kraji. Spolupráca KSK, Košice IT VALLEY, Technickej univerzity v Košiciach, Inovačného centra Košického kraja a IT firiem vytvorila aj tento rok priestor pre študentov stredných škôl, vrátane zástupcov nášho gymnázia, na vytváranie a prezentáciu vlastných kreatívnych projektov v projekte LAB IT CREATIVITY 3. Vo finále 5.6.2024 obhajovali študenti septimy Hana Hamadejová, Janka Fečiková a Tomáš Mariňák projekt s názvom BioSféry a porotu zaujali najmä chovom zástupcov slimáka afrického.
Ako to vnímajú študenti? „Zapojenie do projektu nám prinieslo nielen skúsenosti s tvorbou monitorovaného funkčného ekosystému, prácou v skupine, ale aj precvičenie prezentovania a obhajoby vlastnej práce. Boli nám priblížené pracovné možnosti v IT sektore, ktoré nemusíme hľadať mimo nášho regiónu.“
Naše tímy pracovali počas roka na dvoch projektoch. Tým druhým projektom bolo Dronové dobrodružstvo: Z neba do dát. Ďakujeme všetkým zapojeným študentom a učiteľom, prezentujúcim za reprezentáciu školy, študentom z TUKE a mentorovi z IBM za spoluprácu. A môžeme sa tešiť na ďalší ročník 😊
Nie je IT ako IT
Na základe spolupráce so spoločnosťou Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia sme 30.5.2024 mali možnosť zúčastniť sa podujatia „Nie je IT ako IT“. Študenti Hana Hamadejová, Karin Michaličová, Liana Podoľaková, Xaver Gavula a Adam Jaško si vyskúšali metodiku práce v tíme Scrum, procesu auditu, programovania Lego robotov, zúčastnili sa prednášky o cloudových riešeniach, tvorbe životopisu a úspešnom zvládnutí pracovného pohovoru. Zistili, že práca v IT sektore nie je len o programovaní, ale tvoria ju aj rôzne podporné pozície, v ktorých sa určite niekto z nich nájde. Úspešným zvládnutím súťažných disciplín pre školu vyhrali päť herných počítačov s príslušenstvom. Blahoželáme a ďakujeme 😊
Krátkodobá mobilita žiakov Erasmus+ vo Valencii
Ďalší žiaci nášho gymnázia, tentoraz z tried 2. A, 3. A a septimy vďaka projektu Erasmus+ mali možnosť vycestovať do zahraničia, tentokrát do tretieho najväčšieho mesta Španielska - Valencie. Po pomerne náročnej nočnej ceste sme sa hneď v pondelok ráno presunuli do partnerskej školy La Devesa School, kde nás čakalo milé privítanie od žiakov a učiteľov školy. V pondelok nás na ceste do školy sprevádzal Norbert, ktorý sa nám venoval aj v popoludňajších hodinách počas „Welcome tour,“ kde nám ukázal tie najväčšie turistické atrakcie a zároveň ich dopĺňal zaujímavými historickými príbehmi.
A tých, ktorí majú vo Valencii možnosť šíriť dobré meno našej školy, zlepšiť svoje komunikačné schopnosti, najmä v anglickom jazyku a rozšíriť vedomosti o novej krajine, nájdete na fotografiách.
1
Medzinárodné stretnutie Erasmus+ v našom gymnáziu
Sobranský magazín
Keď tvoriví učitelia získajú podporu vedenia školy a finančný grant EÚ, dokážu vytvoriť úžasné medzinárodné projekty eTwinning a Erasmus+, výsledkom ktorých sú neformálne vzdelávacie aktivity a projektové stretnutia. O našom gymnáziu je známe, že sa už dlhú dobu aktívne zapája do projektovej činnosti na medzinárodnej úrovni. Tentoraz sme mali česť privítať svojich projektových partnerov z chorvátskej Osnovnej školy Duro Ester v Koprivnici a španielskej školy IESO Sierra la Mesta v Santa Amalia. Naši terciáni od septembra spolupracujú so svojimi rovesníkmi na projekte Unconscious zameranom na duševné zdravie a pohodu, a tú sme počas ich pobytu u nás zažili naplno. Počas piatich dní nabitých programom sme riešili problémy mládeže v malých mestách, porovnávali vzdelávacie systémy našich krajín, navštívili lesnú škôlku pri príležitosti Dňa Zeme, zdolali túru na Morské oko, spoznali krásy krajského mesta i prácu hraničnej polície pri ochrane hraníc EÚ. Poctou pre nás i našich partnerov bolo privítanie na Mestskom úrade v Sobranciach primátorom mesta a jeho zástupcom. Prebrali sme spolu problémy súvisiace s naším projektom – mladí ľudia a ich život v malom meste. Naši partneri odchádzali domov plní dojmov a nových skúseností, a to všetko vďaka našim žiakom a učiteľom, ktorí prispeli k úspešnej realizácii tohto medzinárodného stretnutia.
Múzeum letectva Košice - exkurzia
Dňa 14.5.2024 sa žiaci septimy a III.A triedy zúčastnili exkurzie v Múzeu letectva v Košiciach. Múzeum poskytuje prehľad technického vývoja lietadiel, leteckých motorov, prístrojov a pod. Naši žiaci mali možnosť obdivovať viacero historických expozícií, kolekcie spaľovacích a prúdových motorov, originály stíhacích lietadiel a vrtuľníkov či repliky historických lietadiel. V múzeu boli zaujímavé nielen samotné lietadlá, ale aj rozprávanie sprievodcu o ich histórii. A predstava o tom, že niektoré z tých lietadiel naozaj lietali bola naozaj zaujímavá. Za zmienku stojí aj Galéria prezidentských lietadiel, no tiež historické cestné automobily.
4
Dobar dan! Dobro došli! Hvala!
Už druhý deň si zvykáme na jazyk našich slovanských projektových partnerov, s ktorými nás spája viac, ako si myslíme. Ako povedala koordinátorka chorvátskej školy: „Do roku 1918 sme prežili časť spoločnej histórie.“ Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa tu cítime ako doma. Pohostinnosť, srdečnosť, milí ľudia, podobná ľudová kultúra a tradície. Tretia mobilita projektu eTwinning a Erasmus+ „Unconscious“ je v plnom prúde. Pomaly, ale isto by sme mohli názov projektu zmeniť na „Conscious“. Prečo? V priebehu projektových aktivít sa naše vnímanie psychického zdravia a pohody zmenilo. Naučili sme sa, ako prevziať kontrolu nad tým, ako sa cítime, ako zdravo žiť, športovať, venovať sa aktivitám, ktoré zlepšia našu psychickú pohodu. Jednoducho povedané, zlepšili sme svoje povedomie o duševnom zdraví. Prvé dva projektové dni boli bohaté na aktivity: otvárací ceremoniál, lekcie chorvátskeho jazyka, hodina šachu, prehliadka školy, športové aktivity, viazanie kravát (symbol chorvátskej histórie), prezentácie výsledkov prieskumu o fyzických činnostiach, kvíz o fungovaní ľudskej mysle so školskou psychologičkou, hodiny chémie a biológie, privítanie starostom mesta, návšteva regionálnej galérie, prehliadka mesta... Napriek tomu, že nás to riadne zmohlo, tešíme sa na ďalšie dni, najbližšie v znamení vody na mestskej plavárni a následne na splave rieky Dráva.
19
Návšteva Siemens Healthineers v Košiciach
V IT odvetví je stále viac a viac miesta pre ženy a ich výnimočné prínosy. My sme mali jedinečnú príležitosť spoznať oblasť zdravotníckej technológie, keď sme navštívili Siemens Healthineers v Košiciach. Náš zážitok odhalil dôležitosť technológií ako röntgen, ultrazvuk a CT skener v zdravotníctve. Okrem týchto technológií sme mali možnosť vidieť aj ďalšie inovácie v oblasti zdravotníckej technológie, ktoré vyvíja. Celkový dojem z dňa stráveného v spoločnosti Siemens Healthineers bol pre nás ohromujúci a posilnil naše presvedčenie, že aj ženy majú v IT a technologických odvetviach veľmi dôležitú úlohu.
Študentky triedy Sexta
5
Krajské kolo Hviezdoslavov Kubín
Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum v Michalovciach je organizátorom 70. ročníka krajského kola postupovej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Dňa 30. 04. 2024 sa porotám a divákom predstavili recitátori poézie a prózy v I. – III. kategórii. V krajskom kole tejto prestížnej súťažnej prehliadky vybojovala Soňa Kudláčová 3. miesto v II. kategórii v prednese prózy. Okrem toho zaujala jej interpretačná schopnosť ostatných recitátorov II. kategórie poézie a prózy natoľko, že ju svojimi hlasmi v tajnom hlasovaní nominovali na cenu diváka. Zo súťaže si priniesla diplom za účasť a úspešnú reprezentáciu aj Nella Žoffčáková.
Obom primánkam srdečne blahoželáme a ďakujeme za dôstojnú reprezentáciu nášho gymnázia!
Dejepisná exkurzia
Zážitkovú formu učenia sme si vyskúšali vo štvrtok, 25. 4. 2024, keď sme navštívili krásne stredoveké mesto Levoča a gotické, historické pamiatky, ktoré sú jej dominantou. Pri vstupe do mesta nás zaujali stredoveké hradby. Následne sme navštívili Radnicu mesta Levoča, Dom Majstra Pavla z Levoče a Baziliku sv. Jakuba. Vidieť najväčší gotický oltár v strednej Európe bol naozaj skvelý zážitok. Po chutnom obede v Levoči sme cestou domov navštívili Spišský hrad, ktorý nás zaujal nielen svojou veľkosťou, ale aj lúkou plnou sysľou. A z dejepisnej exkurzie sa stala biologicko-dejepisná exkurzia. Sme radi, že učivo o vzniku a spôsobe života v stredovekých mestách sme mali sprostredkované naživo a vidieť stavby v románskom a najmä gotickom slohu tento dojem len umocnili.
žiaci kvinty, 1.A a 2.A
4
Celoštátne kolo Turnaja mladých fyzikov, Košice 23. – 26. apríl 2024
Alžbeta Kavková (kvinta), Šarlota Michalková (sexta), Adam Jaško (kvinta), Samuel Slivka (sexta), Peter Gavula (II. A) sú študenti nášho gymnázia, ktorí sa po prvýkrát v histórii zúčastnili ako samostatný tím „Sobrance“ celoštátneho kola najnáročnejšej fyzikálnej súťaže, ktorá prebieha výlučne v anglickom jazyku a preverí „hard and soft skills“ každého súťažiaceho. Príprave 13 prezentácií riešení fyzikálnych úloh, ktoré musia mať atribúty malej vedeckej práce (teória, model, experiment, porovnanie teoretických a experimentálnych výsledkov, správne závery, odborné zdroje ) venovali naši reprezentanti veľa svojho času a energie niekedy aj na úkor prípravy na iné predmety v škole.
Avšak to, čo získali účasťou na súťaži, sa nedá naučiť ani za mesiac, dva štúdia v škole. Sú to odborné vedomosti z fyziky, schopnosť prezentovať a obhájiť si svoju prácu, oponovať svojim súperom, urobiť recenziu a toto všetko správne „predať“ v anglickom jazyku.
Ďakujeme nášmu tímu za odvahu postaviť sa zoči – voči trom tímom z Bratislavy, jednému z Prešova, jednému z Košíc a dvom tímom z Michaloviec. Na slávnostnom otvorení súťaže povedal profesor Kollár, že táto súťaž má víťazov, ale nie porazených. A byť ôsmy na celom Slovensku je česť.
Veľké poďakovanie patrí ďalším našim žiakom, ktorí pomáhali pri príprave prezentácii na celoštátne kolo . Sú to Karolína Kavková - práca na dvoch úlohách, Ján Kostičák , Daniel Kajánek, Patrik Kačur , Emil Dzvonik, Miriam Železníková, Hana Hamadejová a Jakub Pivarník.
Viac na https://www.tmfsr.sk/sk/
Ľuboslava Mižáková
14