- KA101 - Inovatívnosť a flexibilita - záruka kvality vzdelávania
- Diseminácia projektu KA 101 Inovatívnosť a flexibilita
- Zavádzanie metódy CLIL do vyučovacieho procesu
- KA 101 - Škola zameraná na žiaka
- Diseminácia projektu KA 101 Škola zameraná na žiaka
- Implementácia aktivít projektu do vyučovacích hodín
- KA229 - Preserve and share folk traditions
- KA 229 - Act 4 Non toxic lifestyle
- Akreditácia 2021-2022
- Akreditácia 2022-2023
- Akreditácia 2023 - 2024
- zatiaľ žiadne údaje
Akreditácia programu Erasmus +
Naše gymnázium je držiteľom akreditácie programu Erasmus+ pre vzdelávacie mobility jednotlivcov KA1
V tomto programe sa môžu vzdelávať:- žiaci - individuálne alebo skupinovo v krátkodobých i dlhodobých mobilitách, počas ktorých študujú na zahraničnej škole,
- zamestnanci - v krátkodobých alebo akreditovaných projektoch mobility.
Typy aktivít na podporu profesijného rastu učiteľov sú:
- účasť na štruktúrovaných kurzoch alebo školeniach;
- výučbové pobyty na partnerských školách;
- hospitácie (job shadowing) alebo pozorovanie v škole alebo v inej relevantnej zahraničnej inštitúcii.
- hosťujúci odborníci: školy si môžu pozvať zahraničných kolegov alebo odborníkov na pomoc s novými metodami alebo výučbou
- prípravné návštevy: za účelom organizácie ďalších mobilít alebo mobilít žiakov s obmedzenými príležitosťami.
Ciele projektu:
1. Internacionalizácia školy a spoznávanie iných kultúr spoluprácou so školami podobného typu ako je Gymnázium v Sobranciach s následným zlepšením jazykových schopností učiteľov a žiakov.
2. Zvýšenie úrovne dosahovaných výsledkov a záujmu v oblasti vedy, techniky, inžinierstva a matematiky.
2021-1-SK01-KA121-SCH-000021186
Realizované vzdelávacie mobility:
1. Vzdelávacie kurzy pre učiteľov:
Názov kurzu Miesto konania Meno účastníka Improve your English for teachers Reykjavík, Island Mgr. Michal Bodnár Improve your English for teachers Reykjavík, Island RNDr. Ľuboslava Mižíková Talking to people C1-C2 Dublin, Írsko Mgr. Zuzana Ryniková Robotics and Coding Budapešť, Maďarsko PaedDr. Zlatica Cibereová IKT vo vzdelávaní a medzinárodných projektoch Alcanede, Portugalsko Mgr. Marián Mižák Nebojme sa programovania Alcanede, Portugalsko PaedDr. Martin Miňo 2. Hospitácie na partnerských školách :
Meno účastníka Partnerská škola Mgr. Marián Mižák Liceum Ogólnokształcące im. Biskupa Leona Wetmańskiego v Sierpci, Poľsko PaedDr. Zlatica Cibereová Základná škola, Strahoninec, Chorvátsko 3. Skupinová mobilita žiakov:
Meno žiaka Trieda Karolína Kavková kvinta Tomáš Gallik kvarta Dominik Cipa kvarta Tereza Stašková kvarta Soňa Vaľková kvarta VIktória Doričová kvarta Alžbeta Kavková kvarta Jakub Lukáč tercia Matej Fečík tercia Tomáš Cibere sekunda PhDr. Mária Hvižďáková sprievodná osoba
Vzdelávacie kurzy pre učiteľov
Improve your English for teachers
Termín konania kurzu: 2.4. 2022 – 9. 4. 2022
Miesto konania kurzu: Reykjavik, IslandKurz na Islande mala na starosti hosťujúca organizácia ,, Smart teachers play more ehf“, pod vedením anglickej lektorky Sarah Jane Anthony. Počas jedného týždňa sme zlepšili slovnú zásobu a gramatické pravidlá. Využívali sme jazykové hry, on-line programy na podporu jazykov. Zároveň tvorbu vlastného jazykového slovníka s využívaním on-line zdrojov pre vlastnú pomoc. Praktické úlohy na precvičenie gramatiky v praxi a zároveň rozšírili náš slovník o prídavné mená a príslovky. V závere prebiehal výstup čo sme dosiahli a kam smerujú naše ďalšie plány v sebazdokonaľovaní.
Získané vedomosti som využil na hodinách chémie, ktoré prebiehali metódou CLIL v anglickom jazyku. V triedach v ktorých prebehlo vyučovanie chémie v angličtine som sa stretol s pozitívnym ohlasom zo strany žiakov. A aj následné kontroly vedomosti boli výborné.
Aj vďaka tomuto kurzu a dosiahnutým kompetenciám sa môžem priblížiť k modernejšiemu spôsobu edukácie, ktorá je dnes viac ako potrebná pre lepšie pochopenie vedeckých poznatkov. Medzi predmetové vzťahy prírodných vied a Anglického jazyka môžu študentom pomôcť pri získavaní informácií zo zahraničných zdrojov. Motivovať ich k samostatnosti. Ukázať im význam jazykových schopnosti v modernom štúdiu vedy. Možnosti cestovať, porovnávať kultúry a lepšie chápať samých seba.
Improve your English for teachers
Termín konania kurzu: 2.4. 2022 – 9. 4. 2022
Miesto konania kurzu: Reykjavik, IslandCieľom absolvovanej mobility bolo nadobudnutie profesijných kompetencií v oblasti znalosti cudzích jazykov, konkrétne v používaní anglického jazyka a jeho využitie v školskej praxi. Absolvovaný kurz som si vybrala na základe potreby používania angličtiny ako nástroja na komunikáciu, vyhľadávanie a používania odborných zdrojov, ktoré potrebujem pri vyučovaní matematiky a fyziky na gymnáziu.
Na vyučovacích hodinách sa snažím o aplikovanie rozličných simulácií, odborných videí a mnohých materiálov do vyučovacích hodín, pričom čerpám informácie nielen zo slovenských, ale aj zahraničných zdrojov, a tie sú v angličtine. Zároveň sa potrebujem ako učiteľ matematiky a fyziky neustále vzdelávať. Mnohé odborné webináre a on line kurzy prebiehajú taktiež v angličtine. Konkrétne Prírodovedecká fakulta UPJŠ, s ktorou úzko spolupracujem, organizuje mnohé odborné webináre pre učiteľov fyziky , na ktorých prednášajú aj anglicky hovoriaci odborníci zo zahraničia.
Okrem toho pracujem so žiakmi aj formou účasti na súťažiach – Turnaj mladých fyzikov, predmetové olympiády, Festival vedy a techniky AMAVET. Príprava žiakov na tieto súťaže si vyžaduje vo veľkej miere čerpanie informácií zo zdrojov v anglickom jazyku. Pri príprave žiakov na celoslovenské kolo súťaže Turnaj mladých fyzikov bola angličtina komunikačným jazykom počas celej súťaže. Vedomosti a komunikačné zručnosti nadobudnuté na kurze som využila v uplynulom školskom roku a aj v prebiehajúcom šk. roku, konkrétne v septembri som sa so žiakmi zúčastnila Úvodného sústredenia Turnaja mladých fyzikov a v októbri sme na AMAVET pripravovali poster Marangoniho efekt iba v angličtine. V súčasnosti pripravujem študentov na krajské kolo TMF, čo si vyžaduje znalosť odbornej angličtiny vo fyzike.
Miestom konania kurzu bol Reykjavik, konkrétne školiace stredisko v miestnom športovom areáli, kde sa konala výučba. Celý kurz bol organizovaný učiteľmi STPM – Smart Teachers Play More . Sú to Kristín Einarsdóttir , skúsená učiteľka telesnej výchovy z Islandu a Sarah Jane Anthony , skúsená učiteľka základnej školy z Anglicka.
Kristína Einarsdóttir vyučuje na čiastočný úväzok na základnej škole na Islande a je zakladateľkou a autorkou uznávanej vyučovacej metódy Play to Learn More , kde sa akademické predmety spájajú s hrou a pohybom, aby sa optimalizovalo učenie.
Našou lektorkou kurzu Improve Englisch bola Cristina Aragon White zo Španielskeho Alicante. Program kurzu sa uskutočňoval podľa vopred pripraveného harmonogramu. Všetky aktivity prebehli podľa plánu a počas trvania kurzu nedošlo k žiadnym nepredvídaným zmenám alebo udalostiam. Na školeniach v jednotlivých dňoch kurzu sme sa zdokonalili v gramatike a rozšírili sme si slovnú zásobu. K zlepšovaniu komunikačných schopností vo veľkej miere prispieval aj fakt, že komunkačným jazykom medzi účastníkmi kurzu bola hlavne angličtina.
Náplňou školenia bolo aj oboznámenie sa s krajinou Island ako takou, s jej kultúrou, prírodou, priemyslom a politickým usporiadaním. V rámci kurzu sme mali prednášky, ktoré nám umožnili spoznať Island aj z tejto perspektívy. V popoludňajších a večerných hodinách sme sa zúčastnili prehliadky Reykjaviku so sprievodkyňou, mali sme možnosť navštíviť miestnu plaváreň, boli sme na exkurzii v škole, kde vyučuje Kristína a u nej na návšteve v typickej islandskej domácnosti, kde bol medzinárodný kultúrny večer. Okrem toho sme boli na exkurzii v geotermálnej elektrárni, pri gejzíroch , kúpali sme sa v islandskej Modrej lagúne a navštívili sme vodopád Stokkur a národný parku, kde sa stretávajú litosférické dosky euroázijská a americká. V nočných hodinách sme boli pozorovať nádhernú polárnu žiaru.
Všetky skúsenosti, poznatky a získané zručnosti postupne uplatňujem vo vyučovacom procese a sú pre mňa motivačným činiteľom v mojej profesijnej práci. Okrem toho som v júni uskutočnila seminár pre učiteľov prírodovedných predmetov a informatiky, na ktorom som kolegom z našej školy prezentovala poznatky získané na kurze na Islande. Dala som im k dispozícii všetky materiály, ktoré nám boli poskytnuté vo forme PP prezentácií a v krátkosti som im vysvetlila, akým spôsobom prebiehala výuka anglického jazyka na kurze. Celý priebeh kurzu som im priblížila prostredníctvom výberu fotografií.
Talking to People C1-C2
Kurz: Talking to People (C1, C2): A Language and Culture course for Teachers in Dublin, lreland
Termín: 4.7. – 15.7. 2022
Miesto kurzu: Trinity College, DublinV dňoch 4.-15.7.2022 som sa zúčastnila na kurze Talking to People (C1,C2): jazykový a kultúrny kurz pre učiteľov v írskom Dubline. Tento kurz som si vybrala z dôvodu internacionalizácie nášho gymnázia a takisto zlepšenia výučby cudzích jazykov.
Pre učiteľov cudzích jazykov je nevyhnutnosťou byť v neustálom kontakte nielen so samotným jazykom, ale s jazykovým a kultúrnym prostredím. Svet je v rýchlom vývoji, takisto jazyk je veľmi dynamický fenomén, preto nevyhnutné sa pravidelne vzdelávať aj v oblasti, v ktorej sa môžeme považovať za expertov. Tento kurz mi teda poskytol možnosť zlepšiť si svoje komunikačné schopností v anglickom jazyku v multikultúrnom prostredí spolu s učiteľmi z ostatných európskych krajín na úrovni zodpovedajúcej C1-C2 úrovni európskeho jazykového rámca.
Pobyt v prostredí írskej kultúry mi poskytol hlbší pohľad na jazyk tohto národa, jeho dejiny, tradície, geografiu, filmové umenie, historické udalosti, ktoré sú pre túto krajinu kľúčové a najmä kultúru so zameraním na literatúru, výtvarné umenie a architektúru. Vedomosti a zručnosti sme získavali nielen v priestoroch univerzity, ale najmä v celkovom kontexte írskeho každodenného života. Okrem iného sme mali možnosť spoznávať bližšie i vzdialené historické, kultúrne a prírodné pamiatky tejto krajiny i krajiny Severného Írska. Mojou povinnosťou bolo denne vypĺňať Reflexive Journal, v ktorom sme zaznamenávali svoj pokrok v oblasti jazyka a kultúry. Pomohlo mi to zlepšiť svoje organizačné schopnosti, time management zručnosti a hodnotenie vlastného pokroku v učení. Záverečná prezentácia nadobudnutých vedomostí a zručností vypracovaná skupinou účastníkov mi pomohla zlepšiť zručnosti spolupráce a riadenia práce skupiny. Hodnotným prínosom počas tohto kurzu bola európska dimenzia a vytvorenie si vlastnej siete nádejných projektových partnerov v budúcnosti.
Všetky nadobudnuté vedomosti a zručnosti využívam vo vyučovaní svojich predmetov, predovšetkým anglického jazyka, literatúry a čitateľskej gramotnosti.
Robotics and Coding
V dňoch 25.07. 2022 – 29.07.2022 som sa zúčastnila štruktúrovaného kurzu prostredníctvom programu Erasmus+ pod názvom „Robotics&Coding“, ktorý sa konal v Budapešti pod záštitou Anatolya Education.
Tento kurz bol zameraný na získanie teoretických vedomostí z oblasti robotiky a kódovania. Pozreli sme sa na históriu a súčasné trendy v oblasti robotiky – ako sa roboty využívajú v automobilovom priemysle, open source software a hardware pre 3D tlač a stránky thingverse.com – digitálne dizajny pre 3D objekty, 3D tlač - instructables.com hackaday.com, RepRap a fungovanie robotov pomocou senzorov a základy pohybu pomocou motorov. Spomenuli sme aj základy kódovania – vývojový diagram (flow chart), binárnu sústavu a ASCII tabuľku.
Počas kurzu som mala možnosť precvičiť svoje jazykové zručnosti, keďže sa táto mobilita konala v anglicky hovoriacom prostredí, samozrejme aj komunikačné zručnosti, organizačné a plánovacie zručnosti. Zúčastnením sa projektu v komunite s ostatnými európskymi učiteľmi umocnilo môj zmysel Európskeho občianstva a identity.
Pre tento kurz som sa rozhodla na základe zamerania projektu na internacionalizáciu školy a zlepšenie vyučovania prírodovedných predmetov. V marci som skončila rozširujúce štúdium informatiky na UPJŠ v Košiciach a naďalej sa potrebujem vzdelávať v rôznych oblastiach informatiky, najmä neustále objavujúce sa nové trendy, ako aj nadviazať spoluprácu potrebnú na tvorbu ďalších medzinárodných projektov.
Tento kurz mi poskytol teoretické vedomosti z oblasti robotiky a kódovania, napr. priblížil pre mňa úplne novú tému 3D tlače, ktorú plánujem využiť vo vyučovacom procese. Nadobudnuté vedomosti a zručnosti využijem pri vyučovaní témy 3D tlač. O kurze som informovala kolegov na stretnutí PK matematika.
IKT vo výučbe a medzinárodných projektoch
Termín: 23.10. - 29.10. 2022
Miesto kurzu: Školiace stredisko Meio, Alcanede, Portugalsko
Cieľom absolvovanej mobility bolo nadobudnutie profesijných kompetencií v oblasti IKT, ich využitie v školskej praxi a získanie skúseností s organizovaním medzinárodného projektu.
Miestom konania kurzu bolo krásne prostredie portugalského vidieku - školiace stredisko MEIO, ktoré sa nachádza v meste Alcanede v Portugalsku. Kurz organizovala česká spoločnosť EDUTIME s.r.o. z Trutnova lektori Zdeňek Heteš a Václav Fischer v spolupráci so školiacim strediskom MEIO .
Kurzu som sa zúčastnil spolu s ďalšími učiteľmi učitelia zo Slovenska a z Česka. Program kurzu sa uskutočňoval podľa vopred pripraveného harmonogramu. Všetky aktivity prebehli podľa plánu a počas trvania kurzu nedošlo k žiadnym nepredvídaným zmenám alebo udalostiam.
Na školeniach v jednotlivých dňoch kurzu sme sa zdokonalili v práci s on line zdieľanými dokumentmi, web službami, on line formulármi a dotazníkmi, naučili sme sa pracovať v nových prostrediach na tvorbu koláží, slideschov a fotogalérií, získali sme pracovný nástroj - zoznam liniek , ktoré sú bezplatné a využiteľné pri práci so žiakmi s využitím digitálnych materiálov.
Časť školiacich aktivít bolo aj zameraných na prácu s Etwinningom ako platformou slúžiacou na organizovanie medzinárodných projektov, čo riadiacemu pracovníkovi ponúka obrovské pole pôsobnosti v rámci medzinárodnej spolupráce žiakov a škôl. Zaujímavou možnosťou bolo aj nazretie do paralelne prebiehajúceho kurzu a oboznámenie sa s Ozobotmi a Lego robotmi.
Veľmi oceňujem mnohojazyčnosť podujatia, kde sme mali možnosť upevniť si jazykové schopnosti v českom, portugalskom a hlavne anglickom jazyku. Zároveň si dovolím vysloviť veľké poďakovanie organizátorom, ktorí nám ponúkli a sprostredkovali množstvo „výletov“ počas ktorých sme spoznávali pamiatky, prírodné úkazy, históriu a súčasnosť Portugalska.
Skúsenosti, poznatky a informácie získané počas tohto vzdelávacieho pobytu budem aplikovať do každodennej pedagogickej i riadiacej práce. Počas a po absolvovaní tohto vzdelávania som nadobudol presvedčenie o nutnosti takýchto aktivít pre široké spektrum učiteľov, nakoľko má obrovský význam pre získanie nových informácií využiteľných pri vyučovacom procese a zároveň ponúka učiteľom množstvo nových poznatkov o krajine v ktorej sa aktivita realizuje. Absolvované vzdelávanie je silným motivačným činiteľom v mojej ďalšej profesijnej práci. Dňa 16. 11. 2022 sa zrealizovala diseminácia– seminár pre učiteľov našej školy pôsobiacich v projekte Zvyšovanie čitateľskej, matematickej, finančnej a prírodovednej gramotnosti, na ktorom som kolegom z našej školy tlmočil poznatky získané na kurze v Portugalsku s ponukou kompletných materiálov a fotodokumentácie.
Nebojme sa programovania
Termín: 23.10. - 29.10. 2022
Miesto kurzu: Školiace stredisko Meio, Alcanede, PortugalskoV technologickom svete existujú stovky programovacích jazykov a milión spôsobov, ako sa ich naučiť. Programovanie ponúka v dnešnom svete atraktívne odmeny, ale aj dobrý pocit zadosťučinenia, pokiaľ sa váš softvér, aplikácia či webová stránka uchytí a začne ju využívať „celý svet“. Niet sa preto čomu čudovať, že do tohto sveta chce vstúpiť čoraz viac ľudí. Programovanie tvorí základ mnohých každodenných technologických činností. Programy sú napísané v konkrétnom jazyku, pričom ten je navrhnutý tak, aby ľuďom uľahčil čítanie a zápis. Kód sa potom skompiluje a zmení na súbor, ktorý môže počítač spustiť. Z pohľadu informatiky ako vednej disciplíny považujeme programovanie na školách za dôležité. Je to preto, lebo pri programovaní a riešení algoritmických problémov získavajú žiaci mnohé poznatky a cenné skúsenosti s úlohami, s ktorými sa táto vedná disciplína zaoberá. Aj preto považujeme programovanie za vhodnú vstupnú bránu do sveta vedy – informatiky. Na základe tohoto som sa rozhodol, že sa zúčastním na danom kurze.
Kurz organizovala česká spoločnosť Edutime s.r.o. z Trutnova v zastúpení lektorov Václava Fišera a Zdeňka Hetreša. Kurzu sa zúčastnili ôsmi učitelia zo Slovenska a siedmi učitelia z Česka. Môj kurz s názvom „Nebojme sa programovania“ viedol Mgr. Václav Fišer. Na mojom kurze boli učitelia z rôznych typov škôl (materská škola, prvý stupeň ZŠ, druhý stupeň ZŠ a stredná škola). Učitelia sa zoznámili so základmi programovania vhodnými pre všetky typy škôl. Praktickými činnosťami učitelia získali návod ako využiť jednoduché programovacie postupy na počítačoch, tabletoch, telefónoch, ale aj bez IKT techniky v rôznych vyučovacích predmetoch. Vyskúšali sme si množstvo online zdrojov a tiež prácu s robotmi a robotickými hračkami (napr. Ozobot, VEX® 123, Mikro:bit a pod.). Frekventanti zistili, že programovanie je zábava, nie je až tak potrebné byť dokonalým odborníkom na zdieľanie dôležitých informácií a postupov pre začatie zmysluplnej cesty digitálneho uvažovania detí už v materskej či na základnej škole. Kurz ponúkol nadviazanie spolupráce medzi pedagógmi, ako aj spoznanie kultúry, pamätihodností, tradícií a prírodných krás tejto zaujímavej krajiny. Počas týždenného kurzu som sa oboznámil so všetkým, čo je potrebné k zavedeniu výučby programovania. Získal som znalosti a zručnosti potrebné pre ďalší rast a sebavzdelávanie, ktoré je nevyhnutné pre život v 21. storočí.
Na kurze som si rozšil svoje vedomosti o nové robotické hračky, ktoré som predtým nepoznal. Upevnil a rozšíril som si svoje vedomosti a zručnosti o robotické hračky, ktoré používame aj na našej škole.
Všetky skúsenosti, poznatky a získané zručnosti postupne uplatňujem vo vyučovacom procese, sú pre mňa motivačným činiteľom v mojej profesijnej práci. Nadobudnuté vedomosti uplatňujem v predmete „Prírodovedná gramotnosť“ v triedach I.A a kvinta. Na prírodovednej gramotnosti sme programovali Mikro:bit. Zamerali sme sa na tieto aktivity:
- Digitálna menovka – táto aktivita slúžila na zoznámenie sa s BBC mikro:bit – čo to vlastne je, aké zabudované senzory obsahuje a čo s ním vieme spraviť.
- Hudba – cieľom bolo vytvoriť program v prostredí MakeCode a nahrávať ho na mikro:bit. Pripojiť akýkoľvek reproduktor s klasickým „Jack" vstupom a prehrávať na ňom hudbu.
- Elektrické obvody – elektrická vodivosť materiálov určuje, či a ako dobre nimi prechádza elektrický prúd. Našou úlohou bolo zistiť, ktorý materiál je elektrický vodič a elektrický izolant.
- Led diódy – pri tejto aktivite sme sa naučili, ako zapojiť LED diódu, na čo slúži rezistor a ako elektronicky spínať LED diódu v prostredí MakeCode.
Job shadowing - hospitácie na partnerských školách
Informatika
V dňoch 17.10.2022 – 21.10.2022 som sa zúčastnila job shadowingu zameraného na pozorovanie dobrej praxe v predmete informatika na základnej škole v Chorvátsku - OŠ Strahoninec. Mobilita bola zameraná na vyučovanie vybraných aplikácií – Pixton, Scratch, Minecraft a robotiku – Ozobotov, Microbity a Lego Spike. V Pixtone žiaci vytvorili komiks, v ktorom predstavili seba, svoju krajinu, v Scratchi žiaci vytvorili Pozdrav/Pohľadnicu. V Minecrafte ukázali svoju tvorivosť a logické myslenie a riešenie problémov pri kódovaní zadaných misií resp. úloh a pri programovaní robotov vytvárali jednoduché projekty (cestu, menovku, tancujúceho panáčika). Hospitovala som na hodine angličtiny, matematiky, hudobnej výchovy, kde boli využité aplikácie kahoot, wordwall, video o miestnom múzeu. Taktiež som sa dozvedela informácie o hosťujúcej škole a miestnej kultúre a histórii exkurziou v mestách Záhreb, Varaždín a miestnom múzeu v Čakovci.
Počas kurzu som mala možnosť precvičiť svoje jazykové zručnosti, keďže sa táto mobilita konala v anglicky hovoriacom prostredí, samozrejme aj komunikačné zručnosti, organizačné a plánovacie zručnosti. Zúčastnením sa projektu v komunite s ostatnými európskymi učiteľmi umocnilo môj zmysel európskeho občianstva a identity.
Pre tento kurz som sa rozhodla na základe zamerania projektu na internacionalizáciu školy a zlepšenie vyučovania prírodovedných predmetov. Tento kurz mi umožnil zlepšiť vyučovaciu činnosť. Aplikácie boli využité na hodinách informatiky ako aj napr. možnosť zrealizovať Hodinu kódu v aplikácii Minecraft a na základe nadobudnutých vedomostí a zručností sme so žiakmi vytvorili aktivity s Microbitmi a Lego Spike na Deň otvorených dverí v našej škole. Takisto na Krúžku programovania vytvárame projekty s Lego Spike.
Tento kurz mi poskytol možnosť pozorovania dobrej praxe a porovnať školské prostredia a školské systémy. O kurze som informovala kolegov na stretnutí PK matematika a informatika a na stretnutí členov Prírodovednej gramotnosti.
Riadenie medzinárodných projektov
V dňoch 25.4.2022 – 29.4.2022 som sa zúčastnil job shadowingu na Liceu Ogólnokształcące im. Biskupa Leona Wetmańskiego v Poľskom mestečku Sierpc so zameraním na Internacionalizáciu školy a spoznávanie iných kultúr spoluprácou so školami podobného typu ako je Gymnázium v Sobranciach s následným zlepšením jazykových schopností učiteľov a žiakov ako aj na zvýšenie úrovne dosahovaných výsledkov a záujmu v oblasti vedy, techniky, inžinierstva a matematiky, ináč povedané ako zlepšiť vyučovanie prírodovedných predmetov a matematiky s využitím skúseností z iných škôl.
Mobilita bola realizovaná paralelne s projektom KA 229 Act 4 Non Toxic Lifestyle, čo mi umožnilo vidieť priamo na mieste realizáciu tohto medzinárodného projektu z pohľadu riadiaceho pracovníka školy. Riaditeľ navštívenej školy pôsobí ako človek s prirodzenou autoritou veľmi demokraticky. Súčinnosť celého vedenia s kolektívom pedagógov bolo cítiť pri každodennom fungovaní školy ako aj pri mimoškolských aktivitách školy.
Mal som možnosť pozorovať riadiacich pracovníkov a pedagógov počas vyučovacích hodín v predmetoch biológia, chémia, matematika a anglický jazyk, ďalej som videl realizáciu projektových aktivít, kde dominovali praktické (laboratórne) aktivity žiakov, exkurzie v historickom meste Toruň, či návšteva nádherného skanzenu. Úžasné fungovanie vedenia školy, pedagógov a žiakov sme mali možnosť vidieť pri akadémii, kde mnohí z nich predviedli svoj umelecký talent, ako aj pri basketbalovom turnaji, kde zase preukázali svoje športové nadanie.
Veľkým kladom bola mnohojazyčnosť celej aktivity, nakoľko hlavný komunikačný jazyk bol anglický, ale počas pobytu sme často porozumeli poľštine, menej tureckému či španielskemu jazyku.
Po absolvovaní tohto job shadowingu som sa utvrdil v tom, že naša škola je pevnou súčasťou kvalitného európskeho vzdelávania. Množstvo aktivít, ktoré realizujeme v rámci projektov Erasmus+ nám pomáha napredovať. Ako riaditeľ školy podporím každú ďalšiu aktivitu, ktorá zvýši úroveň vzdelávania na našej škole a jej medzinárodné zviditeľnenie a skvalitnenie . Zo získaných poznatkov som sa rozhodol vykonať niekoľko aktivít:
Na pravidelný pohovor o priebehu a využiteľnosti absolvovanej mobility som začal pozývať účastníkov všetkých aktivít v projektoch Erasmus+, eTwinning či iných. Naposledy to boli kolegovia, ktorí absolvovali vzdelávací kurz v Írsku, Maďarsku, a Portugalsku či job shadowingu v Chorvátsku, žiacku mobilitu v Turecku. O aktivitách v rámci projektov sa pravidelne informujeme na mesačných poradách, kde sa z pozície vedenia snažíme nabádať aj ďalších kolegov k zapájaniu sa do projektov, čím sa môže zapojiť aj väčšia skupina žiakov našej školy a hľadáme možnosti využitia daných skúseností v prospech našich žiakov. V tomto kontexte som rád, že do rôznych projektov s priamou účasťou v zahraničí sa už zapojilo viac ako 50% našich učiteľov. O medzinárodných aktivitách našej školy pravidelne informujem členov Rady školy teraz to bolo 1.6 a 5.9.2022.
Skupinová mobilita žiakov
Cesta za informatikou
V dňoch 17.10.2022 – 21.10.2022 sa PhDr. Mária Hvižďáková a výber žiakov z kvinty, kvarty, tercie a sekundy zúčastnili skupinovej mobility zameranej na predmet informatika na základnej škole v Chorvátsku - OŠ Strahoninec. Mobilita bola zameraná na vybrané aplikácie – Pixton, Scratch, Minecraft a robotiku – Ozobotov, Microbity a Lego Spike. V Pixtone žiaci vytvorili komiks, v ktorom predstavili seba, svoju krajinu, v Scratchi žiaci vytvorili Pozdrav/Pohľadnicu. V Minecrafte ukázali svoju tvorivosť a logické myslenie a riešenie problémov pri kódovaní zadaných misií resp. úloh a pri programovaní robotov vytvárali jednoduché projekty (cestu, menovku, tancujúceho panáčika). Zároveň sa účastníci dozvedeli informácie o hosťujúcej škole a miestnej kultúre a histórii exkurziou v mestách Záhreb, Varaždín a miestom múzeu v Čakovci.
Počas kurzu mali účastníci možnosť precvičiť svoje jazykové, komunikačné, organizačné a plánovacie zručnosti. Zúčastnením sa projektu v komunite s ostatnými európskymi učiteľmi umocnilo zmysel európskeho občianstva.
Tento kurz pomohol internacionalizácii školy a zlepšenie vyučovania prírodovedných predmetov, umožnil pozorovať dobrú prax, porovnať školské prostredia a školské systémy. Žiaci informovali o tejto mobilite verejnosť prostredníctvom stránky školy, facebookovej stránky školy a žiakov zo základných škôl počas Dňa otvorených dverí v budove školy, kde ukázali svojim potencionálnymm budúcim spolužiakom vytvorené projekty s Micro:bitmi a Lego Spike a prácu s nimi.
Príspevky si môžete pozrieť v sekcii Novinky
Implementácia projektu do vyučovacích hodín
Hodiny chémie
metoda_clil_v_-struktura_atomov_kvinta_1._hodina.docx
metoda_clil_-iron_and_sulfur_sekunda_2._hodina.docx
metoda_clil_chemical_reaction_kvinta_3_hodina.docx
Hodiny anglického jazyka
Hodiny informatiky
Hodiny fyziky