• Kto je školský psychológ?

• Školský psychológ poskytuje v školách psychologickú pomoc žiakom, rodičom a pedagógom.

Vo vzťahu k žiakom pomáha riešiť problémy súvisiace s učením ( motivácia k učeniu, strach zo skúšky, nespokojnosť so známkami, poruchy učenia, zlepšenie spôsobu učenia a pod.) a osobným životom (problémy s adaptáciou pri nástupe na školu, so začlenením sa do kolektívu, vzťahy s priateľmi, rodičmi a pod.).

Vo vzťahu k pedagógom pomáha porozumieť žiakom a ich problémom a potrebám. Zaoberá sa problémami psychickej záťaže kolegov a možnosťami ich prekonávania. Pomáha pri riešení medziľudských vzťahov v škole a pri optimalizácii sociálnej klímy školy. Je k dispozícii pri riešení aktuálnych ťažkosti žiaka, poskytuje poradenstvo pri výchovných a študijných problémoch.

Zároveň sa školský psychológ riadi etickým kódexom práce psychológa a etickým kódexom práce školského psychológa, ktorý je zverejnený na stránke Asociácie školských psychológov: https://www.aspsr.sk/skolsky-psycholog/etika-prace