• Realizácia "zdravej školy"

1. Podpora zdravej výživy
            Výber potravín a spôsob stravovania je jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré ovplyvňuje zdravie mladého človeka.
            1. Pitný režim - pripraviť jednoduchý osviežujúci nápoj počas veľkej prestávky.
            2. Deň bez sladkosti - nahradenie sladkostí ovocím a zeleninou.
          2. Starostlivosť a tvorba životného prostredia
            Žijem v dobe, kedy je už nevyhnutné a nanajvýš dôležité pôsobiť na ovplyvniteľné faktory, ktoré sú medzi životným prostredím a zdravím populácie. Je dôležité formovať, alebo posilniť ekologické myslenie žiakov.
            1. Zaradiť do časovo tematických plánov každého predmetu problematiku environmentálnej výchovy.
            2. Zabezpečiť zdravé hygienické prostredie - ochrana a tvorba pracovného prostredia. Kontrola čistoty a dodržiavanie hygienických zásad tried, resp. žiakov.
            3. Aktívna starostlivosť študentov o vonkajšie a vnútorné prostredie školy - environmentálnej výchove venovať časť triednych hodín.
            4. Príprava besied - Deň Zeme , Vtáky a zákon
            5. Spoznávať ekologické problémy školy a regionálne okolie, pokúsiť sa nájsť možnosti ich riešenia.
            6. Zachrániť les - zorganizovať besedu s lesníkom - apríl mesiac lesov.
            7. Urobiť účelové cvičenie s prvkami ochrany prírody, poskytnutie prvej pomoci.
          3. Starostlivosť o duševné a citové zdravie
            1. V rámci primárnej protidrogovej prevencie podporovať správny názor na škodlivosť návykových látok.
            2. Na hodinách prírodopisu sa preberá téma, ktorá vyplýva z obsahového zamerania učiva - sexuálna výchova.
            3. Výchova k sexuálnemu zdraviu - čas dospievania, ako som prišiel na svet - beseda s lekárom, kladenie anonymných otázok.
            4. Výchova k rodinnému životu. Pochopenie fungujúcej rodiny a vzťahu rodičia a deti. Beseda s psychológom.
            5. Drogy, alkohol, deti - besedy.
            6. Kriminalita mládeže - besedy.
            7. Šikanovanie ako forma intolerancie a diskriminácie - besedy.
          4. Zvýšenie pohybovej aktivity - fyzické zdravie
          5. Práve v dnešnej dobe plnej techniky je dôležité rozvíjať u detí ich telesnú zdatnosť a správne ich motivovať, aby nezabudli na šport.
            1. Zapájať sa do školských a mimoškolských športových súťaži.
            2. Zvyšovať telesnú zdatnosť a to prostredníctvom hodín povinnej a záujmovej telesnej výchovy.
            3. Organizovať rôzne športové súťaže medzi triedami a ročníkmi.
            4. Využívať telocvičňu, ihrisko
          6. Zdravý životný štýl
          7. Úlohou je vytvárať u žiakov pocit zodpovednosti za svoje zdravie.
            1. Sprístupňovať študentom význam a princípy zdravej výživy v každodennom živote.
            2. Základná hygiena - dodržiavanie hygienických návikov, dermatídy, hepatída, alergie, chrípky, očkovanie. Beseda s lekárom.
            3. Nebezpečenstvo AIDS - beseda s lekárom.
            4. Meranie krvného tlaku - spolupráca s ŠZÚ Vranov nad Topľou.
          8. Humanizácia výchovno - vzdelávacieho procesu
          9. Žiak sústredený na prácu bez strachu a stresov potrebuje psychickú pohodu, pokojné prostredie.
            1. Snažiť sa o dobré vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi.
            2. Vytvárať dobré vzťahy medzi rodičmi a školou.
            3. Vychovávať deti a mládež v duchu ideálov, humanity, demokracie, ľudskej náklonnosti, spolunažívania, dobrej vôle žiť s ľuďmi.
            4. Triednické hodiny venovať téme Práva a povinnosti žiaka.
            5. Charta ľudských práv, adaptačný proces prváka.