GYMNÁZIUM

Realizácia "zdravej školy" Desatoro zdravej výživy Odkazy na zdravý spôsob života

Realizácia "zdravej školy"

1. Podpora zdravej výživy
    Výber potravín a spôsob stravovania je jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré ovplyvňuje zdravie mladého človeka.
    1. Pitný režim - pripraviť jednoduchý osviežujúci nápoj počas veľkej prestávky.
    2. Deň bez sladkosti - nahradenie sladkostí ovocím a zeleninou.
  2. Starostlivosť a tvorba životného prostredia
    Žijem v dobe, kedy je už nevyhnutné a nanajvýš dôležité pôsobiť na ovplyvniteľné faktory, ktoré sú medzi životným prostredím a zdravím populácie. Je dôležité formovať, alebo posilniť ekologické myslenie žiakov.
    1. Zaradiť do časovo tematických plánov každého predmetu problematiku environmentálnej výchovy.
    2. Zabezpečiť zdravé hygienické prostredie - ochrana a tvorba pracovného prostredia. Kontrola čistoty a dodržiavanie hygienických zásad tried, resp. žiakov.
    3. Aktívna starostlivosť študentov o vonkajšie a vnútorné prostredie školy - environmentálnej výchove venovať časť triednych hodín.
    4. Príprava besied - Deň Zeme , Vtáky a zákon
    5. Spoznávať ekologické problémy školy a regionálne okolie, pokúsiť sa nájsť možnosti ich riešenia.
    6. Zachrániť les - zorganizovať besedu s lesníkom - apríl mesiac lesov.
    7. Urobiť účelové cvičenie s prvkami ochrany prírody, poskytnutie prvej pomoci.
  3. Starostlivosť o duševné a citové zdravie
    1. V rámci primárnej protidrogovej prevencie podporovať správny názor na škodlivosť návykových látok.
    2. Na hodinách prírodopisu sa preberá téma, ktorá vyplýva z obsahového zamerania učiva - sexuálna výchova.
    3. Výchova k sexuálnemu zdraviu - čas dospievania, ako som prišiel na svet - beseda s lekárom, kladenie anonymných otázok.
    4. Výchova k rodinnému životu. Pochopenie fungujúcej rodiny a vzťahu rodičia a deti. Beseda s psychológom.
    5. Drogy, alkohol, deti - besedy.
    6. Kriminalita mládeže - besedy.
    7. Šikanovanie ako forma intolerancie a diskriminácie - besedy.
  4. Zvýšenie pohybovej aktivity - fyzické zdravie
  5. Práve v dnešnej dobe plnej techniky je dôležité rozvíjať u detí ich telesnú zdatnosť a správne ich motivovať, aby nezabudli na šport.
    1. Zapájať sa do školských a mimoškolských športových súťaži.
    2. Zvyšovať telesnú zdatnosť a to prostredníctvom hodín povinnej a záujmovej telesnej výchovy.
    3. Organizovať rôzne športové súťaže medzi triedami a ročníkmi.
    4. Využívať telocvičňu, ihrisko
  6. Zdravý životný štýl
  7. Úlohou je vytvárať u žiakov pocit zodpovednosti za svoje zdravie.
    1. Sprístupňovať študentom význam a princípy zdravej výživy v každodennom živote.
    2. Základná hygiena - dodržiavanie hygienických návikov, dermatídy, hepatída, alergie, chrípky, očkovanie. Beseda s lekárom.
    3. Nebezpečenstvo AIDS - beseda s lekárom.
    4. Meranie krvného tlaku - spolupráca s ŠZÚ Vranov nad Topľou.
  8. Humanizácia výchovno - vzdelávacieho procesu
  9. Žiak sústredený na prácu bez strachu a stresov potrebuje psychickú pohodu, pokojné prostredie.
    1. Snažiť sa o dobré vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi.
    2. Vytvárať dobré vzťahy medzi rodičmi a školou.
    3. Vychovávať deti a mládež v duchu ideálov, humanity, demokracie, ľudskej náklonnosti, spolunažívania, dobrej vôle žiť s ľuďmi.
    4. Triednické hodiny venovať téme Práva a povinnosti žiaka.
    5. Charta ľudských práv, adaptačný proces prváka.