• KA 101 - Škola zameraná na žiaka

          • 1.september 2019
            • Ciele projetku

              Ciele projetku

              Cieľom projektu Škola zameraná na žiaka  je revitalizácia učiteľských zručností a kompetencií , naučiť sa nové formy práce a hlavne získať neoceniteľné skúsenosti od  kolegov z iných škôl, zahraničných partnerov. Zároveň motivovať dlhodobo pôsobiacich učiteľov našej školy k potrebe neustáleho zlepšovania sa prostredníctvom vzdelávacích kurzov.  

              Jednou  z priorít je udržať si stabilný počet žiakov ponukou  kvalitnej výučby novými alebo modernejšími metódami, aby sme uspokojili ich potreby a zatraktívnili štúdium na našej škole.

              Ďalším cieľom je naučiť učiteľom tzv. soft skills, empatiu, individuálny prístup, rešpektovanie narastajúcich porúch učenia sa a správania žiakov kvôli sociálnemu postaveniu rodiny   alebo zdravotnému handikepu a posilniť kompetencie učiteľského zboru v oblasti práce so žiakmi s dyslexiou a dysortografiou, hlavne vo výučbe jazykov.

          • 27.10.2019-2.11.2019
            • ICT ve výuce a mezinárodních projektech

              ICT ve výuce a mezinárodních projektech

              Štruktúrovaný kruz 

              Účastníčka: RNDr. Ľuboslava Mižáková

              Názov kurzu :                         IKT vo vyučovaní a medzinárodných projektoch

                                                             ICT in teaching and internationals projects

              Termín konania kurzu:          27. 10.  – 2. 11. 2019

              Miesto konania kurzu:           Alcanede, Portugalsko, školiace stredisko MEIO

               

              Cieľom absolvovanej mobility bolo nadobudnutie profesijných kompetencií v oblasti IKT , ich využitie v školskej praxi a získanie skúseností s organizovaním medzinárodného projektu.

              Miestom konania kurzu bola rodinná usadlosť - školiace stredisko MEIO, ktoré sa nachádza v meste Alcanede v Portugalsku. Kurz organizovala  česká spoločnosť EDUTIME z Trutnova (v zastúpení lektorov Zdeňka Heteša a Václava Fischera ) v spolupráci so  školiacim strediskom MEIO .

              Kurzu sa zúčastnili ôsmi učitelia zo Slovenska a dvaja z Česka. Program kurzu sa uskutočňoval podľa vopred pripraveného harmonogramu. Všetky aktivity prebehli podľa plánu a počas trvania kurzu nedošlo k žiadnym nepredvídaným zmenám alebo udalostiam.  

              Na školeniach v jednotlivých dňoch  kurzu sme sa zdokonalili v práci s on line zdieľanými dokumentmi, web službami, on line formulármi a dotazníkmi, naučili sme sa pracovať v nových prostrediach na tvorbu koláží, slideschov a fotogalérií, získali sme pracovný nástroj -  zoznam liniek , ktoré sú bezplatné a využiteľné pri práci so žiakomi a triedami a s  digitálnym materiálom.

                Náplňou školení bolo aj oboznámenie sa s Etwinningom ako platformou slúžiacou na organizovanie medzinárodných projektov. Okrem týchto aktivít sme mali možnosť vyskúšať si prácu s Ozobotmi a Lego robotmi a  ich využití na vyučovacích hodinách nielen informatiky, ale aj fyziky či vyučovaní jazykov.

              Po jazykovej stránke sme sa zdokonalili v anglickom jazyku, pretože komunikácia počas outdorových  a kultúrnych aktivít prebiehala v angličtine.

              Portugalskí organizátori nám pripravili bohatý program, v ktorom sme navštívili kultúrne pamiatky v okolitých mestách, základnú školu v Santarém, samotný Lisabon a mali sme možnosť spoznávať zvyky a tradície obyvateľov tejto časti Portugalska.

              Všetky skúsenosti, poznatky a získané zručnosti postupne uplatňujem vo vyučovacom procese a sú pre mňa motivačným činiteľom v mojej profesijnej práci. Okrem toho som dňa  9. 12. 2019 uskutočnila disemináciu – seminár pre učiteľov prírodovedných predmetov a informatiky, na ktorom som kolegom z našej školy tlmočila poznatky získané na kurze v Portugalsku . Dala som im k dispozícii všetky materiály vo forme webových adries a softveru,  ktoré som na školení získala a v krátkosti som im vysvetlila ich používanie vo vyučovacom procese. Celý priebeh  kurzu som im priblížila prostredníctvom výberu  fotografií.

               

          • 27.10.2019-2.11.2019
            • Museum Walks: integrating local history in your classroom

              Museum Walks: integrating local history in your classroom

              Štruktúrovaný kurz

              Účastníčka: Mgr. Zuzana Nacková, rod. Dankaninová

              Cieľom štrukturovaného kurzu “Museum Walks: Integrating local history in your classroom” v gréckom meste Kalamata bolo ukázať učiteľom ako využiť nové stratégie a zakomponovať regionálne dejiny do vyučovania dejepisu. V rámci kurzu sa účastníci zúčastnili exkurzií v meste Kalamata, kde navštívili archeologické múzeum a múzeum gréckych tradičných kostýmov. Exkurzie a následné aktivity mali byť ukážkou ako grécke školy využívajú tieto miesta na vyučovanie regionálnych dejín. Kurz takisto ponúkol možnosť naučiť sa využívať rozličné interaktívne programy ako Actionbound, Artssteps, Oculus Go, ktoré sa dajú použiť pri príprave exkurzií alebo projektov žiakov po ukončení exkurzie.

                  

          • 27.10.2019-2.11.2019
            • Special Needs Education: A step-by-step approach

              Special Needs Education: A step-by-step approach

              Štruktúrovaný kruz 

              Účastníčka: PaedDr. Zlatica Cibereová

              V dňoch 27.10. 2019 – 2.11.2019 som sa zúčastnila štruktúrovaného kurzu prostredníctvom programu Erasmus + pod názvom Special Needs Education: A step-by-step approach. Tento kurz bol zameraný na získanie teoretických a praktických vedomostí a skúseností pre inkluzívne vzdelávanie detí so špeciálnymi potrebami, poruchami učenia, zmyslovým a mentálnym postihnutím, deficitom pozornosti – hyperaktivitou a pod.. Spolu so mnou sa kurzu zúčastnili kolegovia z viacerých európskych krajín. Získali sme informácie o spôsobe zisťovania poruchy u detí, možnostiach diagnostiky poruchy u detí, ukázali nám metódy práce na vyučovaní s týmito deťmi, ako aj možnosti využitia vybraných IKT technológií na vyučovaní, konkrétne aplikáciu Bitsboard a programovací jazyk Scratch, vhodnými pre použitie v inkluzívnom vzdelávaní. Súčasťou kurzu bola aj návšteva  miestnej základnej a špeciálnej školy. Účastníci kurzu mali takisto možnosť spoznať kultúru krajiny a miestne kultúrne a historické pamiatky. Absolvovali sme minikurz miestnych gréckych tancov. Spoznali sme Kalamatu a staroveké Messini. Neoceniteľným prínosom bola možnosť výmeny skúseností s kolegami v multikultúrnom prostredí ako aj spolupráce a získania resp. rozvíjania interaktívnych komunikačných zručností pri diskusiách a skupinovej práci v komunite učiteľov z rôznych európskych krajín. Získané vedomosti uplatnené na hodinách so žiakmi s poruchami správania priniesli viditeľné zlepšenie klímy i práce s týmito žiakmi na hodinách anglického jazyka. Nadobudnuté vedomosti ako pracovať s týmito žiakmi som sprostredkovala kolegom, ktorí o to prejavili záujem v nefomálnych rozhovoroch. Možnosť využitia aplikácie Bitsboard je v našich učebných podmienkach limitovaná nedostatkom technológií, pretože vyžaduje použitie iphonov resp. iPadov, ale programovací jazyk Scratch využívam vo svojej praxi. Viac ako pre učiteľov jazykov je tento program vhodný pre učiteľov informatiky a samotných žiakov, pretože je vhodným základom na rozvoj programátorského myslenia a zaujímavých a motivačným programovacím jazykom pri začiatkoch s programovaním. Pre mňa ako učiteľku anglického jazyka mala táto mobilita pozitívny vplyv aj v tom, že som mala možnosť precvičiť svoje jazykové zručnosti, keďže sa táto mobilita konala v anglicky hovoriacom prostredí, samozrejme aj komunikačné zručnosti, prácu v tíme resp. skupinovú prácu, organizačné a plánovacie zručnosti. Zúčastnením sa projektu v komunite s ostatnými európskymi učiteľmi umocnilo môj zmysel Európskeho občianstva a identity.

                

            • Using technology in the classroom

              Using technology in the classroom

              Štruktúrovaný kruz 

              Účastníčka: Mgr. Zuzana Ryniková

              Cieľom tohto štruktúrovaného kurzu bolo získať skúsenosti a zručnosti vo využívaní digitálnych nástrojov vo vyučovaní a na hodnotenie. Naučiť sa efektívne využívať IKT nástroje, aplikácie a webové platformy  a implementovať ich do vyučovacieho procesu na zlepšenie motivácie  a kreativity a najmä na zapojenie žiakov do aktívneho učenia sa.  Získať schopnosť integrovať  digitálne kvízy, hry, „blended learning“ a „flipped classroom“. Zároveň zjednodušiť učenie pre žiakov so špeciálnymi potrebami, zlepšiť kritické myslenie žiakov.

              Program kurzu sa nezameral len na jednotlivé digitálne nástroje, ale aj na kombináciu rôznych iných aktivít na zlepšenie aktivít žiakov vo vyučovaní a na nástroje  a metódy, ktoré sú veľmi efektívne počas online výučby.

              Počas trvania kurzu som sa naučila používať nové prezentačné nástroje, napr. Adobe Spark, Seed, Canva, ktoré bežne využívam pri propagácii našej školy na webe a sociálnych sieťach. Informujeme žiakov, rodičov i širokú verejnosť o aktivitách školy a o výsledkoch našich žiakov v rôznych súťažiach. 

              Naučila som sa vytvárať digitálne vzdelávacie aktivity prostredníctvom webových aplikácií Genially, Nearpod, Book Creator, ktoré implementujem do vyučovania anglického jazyka na našej škole. Pomáhajú žiakom pri neformálnom testovaní ich nadobudnutých jazykových zručností, precvičovania jednotlivých zručností a preverovaní vedomostí zábavnou formou. S/ veľmi nápomocné aj pri online vzdelávaní, pretože umožňujú všetkým žiakom byť rovnako aktívnym a participovať na svojom učení sa. Navyše som sa naučila, ako sa priblížiť žiakom, ktorí vyrastajú ako „digital natives“ a vytvárať aktivity, ktoré sú pre nich familiárne, ako napr. Escape rooms.

              Okrem získavania digitálnych zručností som získala skúseností, ako využívať „outdoor education“ na zlepšenie motivácie žiakov učiť sa aj z iných zdrojov, ako poskytuje bežné vzdelávanie v triede. Okrem toho som získala skúsenosti, ako motivovať žiakov aj aktivitami, pri ktorých je využívanie technológie minimalizované/limitované podmienkami školy a jednotlivcov.

              Kultúrny a spoločenský program bol zameraný na spoznávanie histórie mesta Split, jeho okolia a Chorvátska ako takého prostredníctvom exkurzií so sprievodcom a rôznymi aktivitami počas vzdelávacích aktivít.

              Čo sa týka celkového prínosu tejto mobility pre našu organizáciu, musím konštatovať, že je obrovský. Skúsenosti a zručnosti, ktoré som nadobudla ďalej odovzdávam kolegom v škole prostredníctvom školení v rámci Predmetovej komisie jazykov, konkrétne na prípravu každoročnej aktivity Európsky deň jazykov, kde som kolegov učila vytvárať súťažné aktivity Escape rooms prostredníctvom Google forms. V rámci projektu Zvyšovanie čitateľskej, prírodovednej a matematicko-finančnej gramotnosti na gymnáziu vzdelávam kolegov v projektovej aktivite Pokročilé vzdelávanie učiteľov v IKT, v ktorom vediem už druhý kurz. Ako členka pedagogického klubu čitateľskej gramotnosti vzdelávam na zasadaniach ostatných účastníkov tohto klubu. Pripravila som aj online vzdelávanie pre kolegov angličtinárov zo Spojenej školy sv. rodiny v Bratislave vo vytváraní vzdelávacieho materiálu v aplikácii Nearpod.

              Okrem vyššie uvedených využívam digitálne nástroje aj pri projektových aktivitách Erasmus+ projektu KA 229 Act 4 Non Toxic Lifestyle a takisto na jeho prezentáciu a disemináciu.

              Takisto som sa zúčastnila na Letnej dielni eTwinning organizovanej na medzinárodnej úrovni učiteľov zo Slovenska a Česka, kde som nadobudnuté skúsenosti odovzdala aj svojim kolegom pri učení, ako efektívne využívať online nástroje v projektovej práci a projektových aktivitách. V nadväznosti na túto letnú dielňu pomáham kolegyni pri vytváraní projektových aktivít eTwinning projektu a učím žiakov na hodinách anglického jazyka využívať prezentačné nástroje.

              Účasť na tomto kurze bola teda veľmi prospešná ako pre mňa ako účastníčku, tak pre celú organizáciu a aj mimo našej organizácie, dokonca na medzinárodnej úrovni.

                         

            • Structured Educational Visit to Schools/Institutes & Training Seminars in Iceland

              Structured Educational Visit to Schools/Institutes & Training Seminars in Iceland

              Štruktúrovaný kruz 

              Účastníčka: Mgr. Monika Haniková

              V dňoch 10.10- 16.10.2021 som sa zúčastnila v rámci projektu Erasmus+ metodického seminára v zahraničí, na Islande. Toto vzdelávanie organizoval English Matters pod názvom „Structured Educational Visit to Schools/Institutes & Training Seminars in Iceland“.

              Tento štrukturovaný kurz kombinoval spoznávanie krajiny, pedagogické návštevy škôl, vzdelávacích inštitúcií, pracovné skupiny a semináre a prebiehal počas akademického semestra, kedy školy a inštitúcie majú vlastný rozvrh a ukazujú každodenný život pedagógov a ich študentov. English Matters vybralo pre každého účastníka programu takú vzdelávaciu inštitúciu, ktorá najviac vyhovovala jeho potrebám, tak aby sme obsiahli čo najviac informácií. Tento model výberu sa ukázal ako vysoko efektívny pre obidve strany, pre učiteľov – návštevníkov ako aj pre školy, ktoré sme navštívili. Každý participujúci tak dosiahol maximálny benefit z tejto návštevy. Ako účastníčka kurzu som tak mala možnosť stretnúť sa s učiteľmi a riaditeľmi rôznych typov škôl (základná škola aj stredná škola), zažiť pravú pracovnú atmosféru na hodinách biológie, angličtiny, geografie, spojenú s unikátnou školskou atmosférou na Islande, spoznať rôzne metódy vyučovania a v rámci pracovných seminárov samozrejme aj možnosť výmeny pedagogických skúseností pedagógov z rôznych krajín.

              Všetky tieto aktivity boli zároveň aj súčasťou európskej dimenzie. Seminára sa zúčastnilo okolo cca 130 učiteľov z 20 európskych štátov, vrátane Islandu. Hlavným dorozumievacím jazykom bol anglický jazyk, čo som považovala za výbornú príležitosť precvičiť si opäť svoje vlastné komunikačné schopnosti v angličtine v rámci kurzu, ale aj mimo neho. Organizátori nám taktiež vytvorili podmienky na tvorbu vlastného portfólia, často sme pracovali na rôznych zadaniach v medzinárodných skupinách, kde sa uplatnila hlavne kooperácia, ale využili sme aj možnosť diskutovať na rôzne témy, a to naprieč európskymi krajinami. Nadobudnuté vedomosti, skúsenosti a dojmy sa odzrkadlili aj v prezentáciách portfólií účastníkov v závere seminára.

              Druhou stránkou programu bolo spoznávanie kultúry Islandu, jej prírodných, historických a kultúrnych pamiatok, čo tak isto poskytlo všetkým účastníkom bohatý zdroj informácií na výučbu. Ako učiteľka, uplatňujem tieto čerstvo nadobudnuté vedomosti priebežne, predovšetkým na hodinách geografie a biológie, kde sa dajú využiť známe aj málo známe fakty o geografii, geológii či biosfére Islandu vo forme hier, kvízov, či prezentácií.  Svoje skúsenosti z pobytu na Islande som prezentovala vo viacerých triedach formou besedy o školskom systéme na Islande, formou prezentácie fotografií o prírodných krásach Islandu. Diseminácia projektu prebehla aj pred pedagogickým zborom na škole, tak isto formou prezentácie tejto krajiny s následnou diskusiou o školskom systéme. Tento kurz mi poskytol bohaté vedomosti, neoceniteľné skúsenosti a množstvo inšpirácií a dobrých nápadov nielen v profesionálnom ale aj v osobnom rozvoji.    

                  

    • Kontakty

      • Gymnázium, Kpt. Nálepku 6, Sobrance
      • kancelária: 056/652 10 20, riaditeľňa: 056/652 24 64, školská jedáleň: 0917 912 675
      • Kpt. Nálepku 6, 073 01 Sobrance, Slovakia
      • IČO: 00161187
      • DIČ: 2020740623
      • www.gsobrance.edupage.org
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje