• eTwinning - dejepis

• september 2021

Začíname česko-slovenský projekt eTwinning

Od septembra 2021 trieda kvarta začína s prípravnými aktivitami v rámci medzinárodného projektu eTwinning s názvom 9. slovanský sborník protiválečný – LIDICE 80. Projektovými partnermi kvartánov budú žiaci zo  Základnej školy Václava Havla, Poděbrady (Česko), Súkromnej  základnej  školy Didacticus, Košice a  Szkoły Podstawowej im. Márii Konopnickiej w Żeleźnikowej Wielkiej (Poľsko). Žiaci budú komunikovať v medzinárodných tímoch, zdieľať výstupy so spolužiakmi zo susedných slovanských európskych krajín, študovať odbornú protivojnovú literatúru, rozvíjať komunikačné kompetencie a tvorivé schopnosti. Projektové aktivity budú realizované  v rámci predmetov SJL, DEJ a ČG.

• október - november 2021

Nezaháľame - tvoríme

Naše projektové príbehy protestujú proti vojne a násiliu na civilnom obyvateľstve, hlavne na deťoch. Protestujeme proti smrti nevinných lidických detí, ktoré zahynuli vo vyhladzovacom tábore Chelmno v Poľsku. Nad projektom už prebralo záštitu Ministerstvo školstva, mládeže a telovýchovy ČR, Slovanský ústav Akadémie vied ČR, starosta mesta Poděbrady a riaditeľ Pamätníka LIDICE. V príbehoch rozprávame o Emílii, Jaruške, Eme, Aničke, Evičke, ktoré šli do plynu v koncentračnom tábore, ale my sme im v našich medzinárodných poviedkach dopriali žiť šťastný život tak, ako ho prežívame my.

• marec 2022

Humanitárna pomoc z PODĚBRAD

Veľké ĎAKUJEME chceme adresovať našim eTwinningovým partnerom zo Základnej školy Václava Havla z Poděbrad  a všetkým obyvateľom mesta Poděbrady, ktorí svojou zbierkou prispeli k humanitárnej pomoci vojnou skúšaným obyvateľom susednej Ukrajiny. V piatok 4. 3. 2022 o 14.00 hod. bolo v Poděbradoch naložených  14 škatúľ  hubiek, 9 škatúľ vlhčených obrúskov,  8 škatúľ  detskej výživy, 4 škatule  liekov proti bolesti a teplote  vrátane detských sirupov - dokopy - na hraničný priechod  Vyšné Nemecké. Súčasne priviezli  aj zbierku Poděbrady pomáhají, a to 181 diek a 140 balíkov plienok. V sobotu krátko po polnoci (o pol jednej ráno)  humanitárna pomoc dorazila  na miesto a jej doručenie bolo koordinované prednostom Okresného úradu v Sobranciach, ktorému rovnako ďakujeme.  Tým však  humanitárna pomoc našich partnerov neskončila, na spiatočnej ceste späť vzali 12 utečencov, medzi ktorými boli aj deti, do Prahy.  A my sme radi, že sme sprostredkovali to, že ich  humanitárna pomoc bola cielená a okamžite pomohli tým, ktorí to potrebujú. V tom je sila ľudskosti, ktorá je bez hraníc...

• apríl 2022

Ďalšia projektová úloha splnená

Náš medzinárodný eTwinningový projekt v terajších súvislostiach stále viac naberá na aktuálnosti. Spolu s českými kamarátmi finišujeme s tvorbou protivojnovej  poviedky, no ešte pred tým sme stihli splniť ďalšiu projektovú úlohu. Pracovali sme s grafickým on-line nástrojom Padletom, v ktorom sme do mapy Čiech a Slovenska  spolu s deviatakmi z Poděbrad zaznamenávali obce, ktoré postihol rovnaký osud ako Lidice, teda vypálenie. Do mapy sme spolu symbolicky pridali 45 značiek  obcí, ktoré boli nacistami vyhladené. Mimochodom, vedeli ste, že na Slovensku bolo takých obcí až 111? Čoraz viac a viac si uvedomujeme, že sloboda a mier nie sú  samozrejmosť!

Kvartáni

• 10. jún 2022
            • Ukončenie medzinárodného projektu eTwinning spomienkovou akciou

V piatok 10. júna 2022  uplynulo  80 rokov od tragédie v Lidiciach, tragédie, ktorá priniesla obete aj na nevinných lidických deťoch. My, kvartáni, sme spolu so žiakmi 9. ročníka ZŠ Václava Havla v Poděbradoch vytvorili aj protivojnový zborník poviedok o lidických deťoch - Lidice 80. Na pamiatku nevinných obetí tejto tragédie sme sa rozhodli  práve v piatok 10. júna  vysadiť v areáli školy stromy.  Na malej pienejj akcii sa okrem nás, kvartánov, zúčastnil aj pán riaditeľ,  pani zástupkyňa a naši spolužiaci z tercie. Lebo ako o tejto tragédii informovali vtedajšie médiá – Lidice nevymreli, lebo budú žiť v srdciach tých, ktorí milujú slobodu!

Česť pamiatke nevinných lidických obetí!

• august 2022
            • Náš projekt získal národný certifikát kvality

Zaujímavá a veľmi aktuálna téma + inšpiratívny český partner + tvoriví kvartáni + spolupráca v medzinárodných tímoch = 9. slovanský protivojnový zborník LIDICE 80 a národný certifikát kvality.  Komentár hodnotiacej komisie: „Veľmi pekný kolaboratívny projekt spĺňajúci hodnotené kritériá kvality na vysokej úrovni – gratulujeme!  Komentár Nso Slovakia: „Gratulujeme, niet nad CZ-SK kamarátsku spoluprácu!“